
Виплата зарплати у конверті є досить поширеною і досить вигідною для роботодавців, оскільки дає можливість:
- Економити на внесках до фондів с/с та податку з доходів фізичних осіб.
- Нехтувати соціальними зобов'язаннями перед працівниками: виплачувати лікарняні, відпускні та компенсацію при звільненні лише із суми офіційної зарплати, тощо.
Отже, погоджуючись на отримання зарплати за «двійним» стандартом працівник ставить себе у доволі незручне і невигідне становище. Але, чи у працівника є альтернатива обирати спосіб виплати з/п саме у цього роботодавця? Звісно, у більшості випадків немає. Є альтернатива відмовитися від роботи у такого працедавця взагалі та піти шукати іншу роботу, але цей спосіб може використати не кожен працівник, не будь-якої професії, та не у кожному регіоні. Тому, говорити про право і свободу вибору працівника не зовсім коректно.
Отже, розглянемо ситуацію.
Працівник погодився працювати на умовах отримання заробітної плати: офіційної - виходячи із суми мінімальної заробітної плати, а решта - у конверті. (Тут ми не розглядаємо механізм і джерела отримання роботодавцем «чорного» кешу).
Роботодавець виявився, на перший погляд, порядним. Коли працівник захворів, лікарняні виплатив виходячи із загальної суми зарплати, відпускні теж нарахував виходячи із досягнутих з працівником домовленостей. Але, в житті дуже рідко буває, щоб коли добре, то це продовжувалося довго.
Пройшов певний час, все подорожчало, а заробітну плату працівнику ніхто підвищувати не збирається. При цьому, за цю ж роботу у іншій фірмі вже платять у 1,5 рази більше. Елементарна логіка підказує працівнику, що необхідно змінювати роботу. І от, коли він приходить до роботодавця і повідомляє про свій намір звільнитися, роботодавець поступає не зовсім порядно: за останній місяць виплачує лише офіційну зарплату, яка складає лише невеликий відсоток у сумі загальної з/п, а також компенсацію за невикористану відпустку також із суми офіційної зарплати. Іншими словами, роботодавець порушив взяті на себе зобов'язання і знехтував інтересами працівника.
Що у такому разі роблять обдурені працівники?
Як правило, нічого. Філософськи забувають про втрачені гроші та йдуть на нову роботу, адже як і кому можна довести суму зарплати, про яку була домовленість.
Але якщо усі будуть вчиняти саме так, то дуже скоро порядних роботодавців не залишиться взагалі, адже безнаказаність породжує безнаказаність.
Якщо почитати у ЗМІ поради, які даються на цей випадок, то усі вони зводяться лише до одного - не йти працювати до такого роботодавця. Але, в нинішніх умовах ця порада рівносильна тому, що не потрібно йти працювати взагалі, адже переважна більшість працедавців платить з/п у конверті (припущення автора). Інші порадники намагаються «заспокоїти» - знали куди йшли працювати, то хто ж вам винен?
Оскільки поради давати легше всього, тож автор дозволить собі також надати вам дієву пораду, яка дозволяє у ситуації, яка була розглянута вище, добитися від роботодавця виконання взятих зобов'язань або, навіть, більше (це вже залежить від вашої фантазії і імпровізації).
Отже, почнемо.
По-перше. Якщо роботодавець порушив взяті на себе зобов'язання, відразу ж забудьте про будь-які моральні зобов'язання перед ним, для того, щоб вас не мучили докори сумління.
По-друге. Якщо роботодавець поступив з вами непорядно, запитайте себе, чи зобов'язані ви поступати з ним порядно? Незалежно від вашої відповіді, поступати з ним ви повинні виключно у межах Закону, а Закон таку можливість дає.
Усі знають і, безумовно, чули про звільнення по ст.38 Кодексу законів про працю. Але мало хто читав статтю 38 повністю. Так от. У цій статті є абзац третій, який звучить так:
«Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору.»
Зверніть увагу, у цьому абзаці не йде мова про необхідність відпрацьовувати два тижні.
Усі звикли, що якщо мова йде про статтю 38, то необхідно 2 тижні відпрацювати. Як бачимо, стаття 38 містить значно більше умов.
Отже, якщо працівник зможе довести, що «власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору», він має повне право скористатися нормою абз.3 ст.38 КЗпП та звільнитися у строк, який він сам бажає.
Ми не будемо вдаватися в юридичний аналіз тонкощів статті 38, оскільки у цьому немає необхідності. Чому? Зараз зрозумієте.
Стаття 172 Кримінального кодексу України. Грубе порушення законодавства про працю
1. Незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів, а також інше грубе порушення законодавства про працю -
караються штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років.
2. Ті самі дії, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки чи матері, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, -
караються штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.
Це ще не все. Читайте далі:
Стаття 212 Кримінального кодексу України. Ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів)
1. Умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, -
карається штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
...
Примітка. Під значним розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов'язкових платежів, які в тисячу і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, під великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов'язкових платежів, які в три тисячі і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, під особливо великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів, інших обов'язкових платежів, які в п'ять тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Стаття 2121 Кримінального кодексу України. Ухилення від сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
1. Умисне ухилення від сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до Пенсійного фонду України коштів у значних розмірах, -
карається штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
...
Примітка. Під значним розміром коштів слід розуміти суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які в тисячу і більше разів перевищують установлений законом неоподатковуваний мінімум доходів громадян, під великим розміром коштів слід розуміти суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які в три тисячі і більше разів перевищують установлений законом неоподатковуваний мінімум доходів громадян, під особливо великим розміром коштів слід розуміти суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які в п'ять тисяч і більше разів перевищують установлений законом неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Сподіваюсь, ви вже зрозуміли, про що йде мова. Але, якщо ні, пояснимо.
Справа в тому, що факт виплати зарплати у конверті може стати відомим правоохоронним органам, в основному, від працівника. Якщо працівник повідомить таку інформацію правоохоронним органам, власник підприємства чи уповноважений ним орган з високим рівнем ймовірності буде притягнутий до кримінальної відповідальності за ст.172 ККУ та за ст.212 ККУ. Перспективи не райдужні, правда?
От саме цим моментом автор і пропонує скористатися ображеному працівнику. Але, необхідно врахувати декілька моментів.
З дій працівника не повинно випливати те, що він свідомо погодився на отримання зарплати у конверті, а довести це буде не так вже й легко.
Отже, перш ніж приступати до рішучих кроків працівник повинен звернутися до бухгалтерії та запросити довідку про заробітну плату. Після отримання такої довідки у працівника на руках, як кажуть, усі козирі, і він може починати наступ на роботодавця. Як?
Крок №1. «...а поговорить?»
Перш за все, слід поговорити з роботодавцем, запропонувати йому мирно вирішити питання звільнення, щоб він потім не ображався, запропонувати звільнити вас за п.1 ст.36 КЗпП «За угодою сторін».
Якщо роботодавець за.....ться, переходимо до кроку №2.
Крок № 2. Пишемо Заяву наступного змісту та надсилаємо її поштою з повідомленням про вручення на адресу роботодавця:
«Кому
Кого
Заява
Прошу звільнити мене із займаної посади згідно з абз.3 ст.38 КЗпП України з «__» ___200__р., у зв'язку з грубим порушенням Вами законодавства про працю. А саме: «__» числа року, мною була отримана довідка про заробітну плату від бухгалтерії підприємства, з якої я дізнався про те, що мені офіційно нараховується заробітна плата не у повному розмірі, без сплати усіх передбачених законодавством внесків та податків. (Далі можна пофантазувати, за бажання, але основне вже написано)
Дата Підпис»
Слід пам'ятати, що отримавши таку Заяву роботодавець буде «рвать и метать», і до цього необхідно бути психологічно готовим.
Вам будуть говорити, що ви брешете, бо ви знали про неофіційну зарплату. Що Ви повинні будете заплатити із оголошеної суми неофіційної зарплати податок з доходів фізичних осіб і 2-кратний розмір штрафу, тощо.
Але говорити - це одне, а довести у суді - зовсім інше.
У працівника аргумент наступний: «Отримував зарплату я 2 рази на місяць, про одну розписувався у платіжній відомості або видатковому касовому ордері, а іншу - як з'ясувалося, неофіційну зарплату - розписувався у видатковому касовому ордері. Звідки я, працівник, мав змогу знати про те, як та зарплата мені нараховується? Я розписувався у видаткових документах, я не міг знати про те, що видаткові касові ордери складаються лише для директора, і зовсім не відображуються у бухгалтерії, і з них не платяться податки та внески.»
Щодо податку з доходів фізичних осіб, то обов'язок утримувати і сплачувати його до бюджету лежить на роботодавцеві, оскільки він є податковим агентом щодо сум заробітної плати, що повинна виплачуватися. Отже, якщо хто й буде нести за це відповідальність, то не працівник.
У роботодавця залишається 2 альтернативи:
- розрахуватися з вами, звільнити за угодою сторін в строк, який ви просите, і не мати проблем
- не розрахуватися, звільнити не на ваших умовах, і мати проблеми, пов'язані із наступною перевіркою органами прокуратури, судовою тяганиною з вами щодо порушення законодавства про працю і т.д. та мати дуже високу ймовірність нарватися на кримінальну відповідальність за ст. 212 ККУ.
Можете бути впевнені у тому, що оцінивши можливі альтернативи, роботодавець виконає усі ваші умови, задля того, щоб як можна швидше та як можна довше вас не бачити.
Від вас самих залежить, чи користуватися описаною схемою «укрощения».
Автор жодним чином не агітує використовувати її. Але, повідомляє, що вказана схема була використана автором особисто, його знайомими, друзями, співробітниками, і кожного разу очікуваний результат було досягнуто - «строптивые работодатели» йшли на поступки.
Завжди з вами,
Ернест Бобров
Читати ще:
[на головну]
Коментарі (10)
Librarian
23.02.2011, 15:11
Давайте называть вещи своими именами.
Уход от налогов это не преступные намерения?
Собственнику малого бизнеса не останется ничего?
А бизнесом это вообще назвать можно?
Вся проблема в том, что мы исходим из предпосылки, вроде нам кто-то что-то должен.
Проснитесь!
Государство если и несет обязательства перед людьми, то уж точно не перед бизнесом. Захотел заниматься бизнесом - значит попал!
Бизнесмену государство ничего не должно.
Должен как раз бизнесмен, раз уж решил заниматься бизнесом (в шею ведь заниматься бизнесом никого не заставляет!).
Стал бизнесменом - будь добр, плати налоги, дорогой.
Создавай изначально бизнес таким, чтобы и на налоги хватило и на зарплату. Именно в этом и состоит предпринимательская способность - спланировать, организовать рентабельный и легальный бизнес.
А заниматься обычной спекуляцией, и существуя не за счет реальных доходов, а по принципу "ну если не заработаю ничего, то 200 грн вроде и не деньги, ничего не теряю", это не бизнес.
Просто мы многого хотим, критикуем кого угодно, власть, погоду, космос и т.д., а сами не хотим менять ничего в себе.
Шара закончилась, господа присяжные заседатели, наступило время жатвы... Только не для вас.
Поэтому выбор, как всегда есть, либо стать законопослушным налогоплательщиком и нормально жить и работать, либо как и прежде ныкать выручку, и трястись перед каждым стуком в дверь...
Выбор за вами...
buhgalner2011
23.02.2011, 14:08
Дело в том, что мы платим в конверте не потому что мы имеем какие-то преступные намерения или что-то в этом духе. Простые расчеты показывают, что если платить легальную зарплату, то собственнику малого бизнеса не останется НИЧЕГО. Все "съедят" налоги и отчисления на ФОТ. Ведь никто не захочет работать за 1500,00 грн., да и стыдно такую зарплату предлагать. Вот и крутимся. Сделали бы начисления процентов 20 хотябы, лично я вышла бы из тени и всем посоветовала. Это же гемор какой искать, обналичивать и т.д.
Librarian
21.02.2011, 15:38
З цього ж приводу цікавою є думка православного священника.
Цитую:
"Тетяна
16 лютого 2011
Благословіть! Я ходжу до церкви рік. У мене на роботі (я працюю бухгалтером) постійно трапляються ситуації, коли потрібно підписувати док-ти за інших, виписувати довідки, інформація в яких - неправдива чи приблизна, якісь постійні помилки, недоробки. Якщо сказати,що мені за це соромно, то нічого не сказати.Мені просто страшно,що Бог мене за все це накарає.Може я перебільшую, адже я стараюсь робити все чесно, але, щоб було все ідеально - не виходить.Я вже постійно думаю про те,щоб змінити роботу. Допоможіть порадою. Дякую!
Вiдповiдь:
Господи, благослови! Бухгалтер має бути принциповою людиною. Або Вас такою тримають на роботі, або краще звільніться, бо тоді в Вас горе буде не тільки зі звітностю, а ще й перевірки виявлять речі, за які постраждаєте на радість бісам.
ігумен Аліпій"
http://arhiv.orthodoxy.org.ua/uk/2006/10/07/3911.html
NK11111976
21.01.2011, 23:00
Очень хочется ответить на коментарий 1.Maxim7, в принципе может быть по отношению к сотруднику и правильно предложить два варианта, но если зарплата чистая и все отчисления на ФОТ и из ФОТ за счёт сотрудника, что же у него остается к выдаче? Я так понимаю примерно 50%. Мне это напоминает старый анекдот о еврее: "Вроде бы как и не отказал, но при этом всё равно не забыл о своей выгоде!". Задумайтесь, о чем Вы говорите, о каком праве выбора, что выбирать! Вы же человека загнали вообще в тупик! Получается, что Вы такой (ХОРОШИЙ) работодатель, что при желании можете платить как угодно! Мне интересно если бы с Вами так Ваши партнеры поступали: "Хочешь продать свой товар (услуги и т.п.), то заплати мне за 50%, а остальное я сам куплю!"
Maxim7
20.01.2011, 22:25
Я, приймаючи працівника на роботу, пропоную йому два варіанти: або вища зарплата, але "в конверті", або ця сама зарплата мінус всі податки, але з офіційним оформленням. Практика показує, що всі хочуть отримувати більше зараз, а не розраховувати на якийсь соціальний захист але десь потім. Право вибору надається. А домовленість - є домовленність. Було тільки кілька випадків, коли працівники хотіли брати кредит і потрібна була довідка про високі доходи, тому оформлялась повна оплата.
Librarian
09.01.2011, 15:35
Ваш вопрос вполне логичен и закономерен. Власть именно этого и добивается, что если у бухгалтеров начнут возникать такие вопросы, то они просто не пойдут работать в фирмы, которые имеют дело с черным налом. А те, кто пойдут к ним работать - рано или поздно будут наказаны, в назидание другим. И именно таким образом, власть пытается "отбелить" зарплаты всех трудящихся, чтобы и они пенсию имели, и налоги+взносы на зп в бюджет платились. Сказать что это плохо нельзя. Власти огромный риспект! Плохо, это то, что творилось до сих пор, когда тотальная безнаказанность породила и зп в конвертах, и обналы и пр. Так что каждому главбуху самому решать что делать - рисковать и работать, либо найти новую работу, где все по-белому и спать спокойно. Как вариант, можно попытаться изложенное донести до сознания собственников фирмы, авось задумаются, и отбелят зп, не факт, но авось... Тогда и увольняться не придется.
NK11111976
08.01.2011, 23:11
Я всё конечно понимаю, но как быть если ты работаешь главбухом на предприятии, где платят в "конвертах", и сам попадаешь, и людей подставляешь? Добрые люди посоветуйте!!!
Librarian
22.12.2010, 17:32
"Нелегальные трудовые отношения. Заработная плата «в конвертах».
В течение последних нескольких лет в сложившихся экономических условиях, когда одним из ключевых вопросов для многих организаций стал вопрос выживания, некоторые из них перешли на так называемую «черную конвертную» заработную плату. Это особенно заметно среди предприятий в сфере так называемого «малого бизнеса». Так было несколько лет назад, но и сейчас еще многие организации не ушли от этой схемы.
В условиях современного экономического кризиса работники часто соглашаются на предложение работодателя работать неофициально. Даже когда нет ярко выраженного подобного предложения, работник просто приступает к выполнению трудовых обязанностей, получает ежемесячно заработную плату, не придавая значения таким вопросам, как: почему не спрашивают трудовую книжку, не заключают со мной трудовой договор, не спрашивают о наличии страхового свидетельства обязательного пенсионного страхования? При этом работник естественно догадывается о том, что он работает нелегально, но молча соглашается, считая это нормой.
Работодатель в свою очередь не предлагает работнику «узаконить» их отношения, а на вопросы относительно их легализации не считает нужным отвечать: не нравится – не работай, на твое место придет десяток других работников.
Выплата «черной » заработной платы или «в конвертах» вызвано высокими ставками налогов. Потери государственного бюджета от такой «экономии» очень велики. И естественно, что налоговики стараются всеми правдами и неправдами вывести на чистую воду всех тех, кто выдает и получает зарплату «в конверте». В частности, органы Федеральной налоговой службы в последнее время «взялись» за проверку правильности начисления заработной платы и ее «официальности». Инспекции требовали от работодателей представления штатного расписания, расчетных ведомостей, отчетов о среднесписочной численности работников, фонде оплаты труда. Кроме того, не следует забывать о данных сдаваемой налоговой отчетности (где указан фонд оплаты труда, численность персонала, сумма исчисленных налогов в бюджеты всех уровней и фонды). Сличение этих данных для многих «недобросовестных» организаций сразу выявило все нарушения.
Кроме того, сейчас налаживается более четкая система контроля за уровнем заработной платы не только по сравнению с минимальным размером оплаты труда (который, в принципе, просто смешон), но и с размером прожиточного минимума в конкретном регионе. Опять-таки возможные жалобы в трудовую инспекцию и следующие за этим внеплановые проверки. Работники даже не всегда могут однозначно сказать, какую заработную плату они получают. Минусы для работника тоже очевидны. Далеко не все организации «порядочны»… И начисление отпуска, больничного, различных пособий часто производится только из официальной «белой» заработной платы. Да и отчисления на страхование от несчастных случаев на производстве, и на мероприятия по охране труда, и на пенсионное страхование… Хотя пенсионные накопления – вопрос особый. Сейчас ведется определенная пропаганда против «черной» зарплаты, якобы работники в будущем недополучат пенсию. Однако очевидно, что работников, осуществляющих сейчас «накопления», ждет еще не одна реформа пенсионного законодательства.
В прошлом году по результатам исследований и проверок 15% украинских граждан признались, что получают зарплату неофициально, в то время как 82% все же платят официальные деньги за работу. По результатам опроса «Социального мониторинга» и Украинского института социальных исследований, 45% киевлян получают зарплату «в конверте», в центральном регионе таких 25%, и на севере страны 22% граждан не видели «белой» зарплаты.
На Западе и Востоке неофициально получают зарплату 19% и 16%, соответственно, на Юге — 12% респондентов. Самый низкий уровень неофициальных зарплат. В Крыму — 3% опрошенных сознались в получении «теневых» зарплат. Чаще всего неофициальную зарплату получает молодежь 18—28 лет, их 25% от всех, кому платят «в конверте».
Также на формирование трудовых отношений в Украине существанное влияние оказывает внешняя миграция работников в поисках лучшей заработной платы и соответственно лучшего уровня жизни. И по этому в таких случаях чаще всего мигранты соглашаются на нелегальные трудовые отношения.
Проблема нелегальных трудовых отношений в нашей стране, в том числе серых зарплат «в конвертах», неуплаты сборов в социальные фонды, принудительного труда, нелегальной трудовой миграции… представляет для нашей страны колоссальную проблему. Эта проблема имеет множество аспектов и сторон.
Однако не все так безнадежно. Уже сейчас среди «прогрессивных» слоев украинского бизнеса все громче и громче раздаются голоса о необходимости легализовать трудовые отношения, покончить с зарплатами «в конвертах», тем самым вести цивилизованный бизнес, т.к. степень цивилизованности бизнеса во всем мире определяется не только отношением предпринимателя к своим партнерам по бизнесу и государству (прозрачность и легальность бизнеса, уплата налогов), но и тем, как он выполняет свои обязательства в социально-трудовой сфере перед работниками, т.е. степенью социальной ответственности бизнеса.
Литература:
1. Кодекс законов о труде Украины от 10.12.71 г. № 322-VIII (с изменениями и дополнениями, последние из которых внесены Законом Украины от 16 апреля 2009 года № 1276-VI).
2. Что скрыто за зарплатой в конверте?http://www.jobs.ua/articles/24/357/.
3. «Черная» зарплата и укрощение строптивого работодателя: неизвестный кодекс отношений http://pro-u4ot.info/index.php?section=browse&CatID=193&ArtID=544 "
Источник: http://www.rusnauka.com/8_NND_2010/Pravo/60330.doc.htm
vik-pla
24.11.2008, 19:11
И правильно сделают.
srg8434
18.11.2008, 11:55
чуется мне, что много кто возьмет статью на вооружение и пойдет "бомбить" своих работодателей :)
Додати коментар
Тільки зареєстровані учасники мають можливість приймати участь в обговоренні статей та матеріалів.Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь.