Бібліотека бухгалтерського обліку pro-u4ot.info

Украина онлайн каталог сайтів www.webmoney.ru

КОМЕНТАРІ


Пошук інформації про контрагента в ЄДР

Моніторинг законодавства

Довідник бухгалтерських проводок (продовження)

Довідник бухгалтерських проводок

"Коза" для складання Балансу та Звіту про фінансові...

Податковий кодекс України (архів)

Як розрахувати фінансові показники (коефіцієнти)?

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1...

Как заставить людей работать на вас

Чи включаються до бази оподаткування кошти, отримані як...

Наступление на господство доллара

20 порад для того, щоб працювати менше

Первичные документы для целей бухгалтерского учета

Податковий календар

Пропозиція щодо публікації матеріалів

Чи є майбутнє в українського аудиту?

Бізнес-плани. Повне довідкове видання

Технология обмана или как стать членом АПУ

Який розмір річної плати за ліцензію на право оптової...

Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду,...

Альбом бухгалтерських проводок

Финансы и бухгалтерский учет для неспециалистов

Інформаційний вірус

Как грамотно сорвать проект внедрения, или Пособие для...

Инвестиционная оценка: Инструменты и методы оценки любых...

Реклама

. Головна » Облік » Податк. облік Архів » Оптимізація »

Типології легалізації злочинних коштів в Україні в 2004 - 2005 роках

Надрукувати документ
09.09.2008

Відповідно, поширені варіанти легалізації кримінальних доходів через страхову компанію:

 

1. Укладання фіктивного договору страхування.

 

Придбавши страховий поліс, наприклад, на страхування здоров'я на значну суму "брудних" коштів і інсценізувавши (лише на папері) незначну побутову травму, можна одержати цілком легальний дохід. Звичайно, схема реалізується при змові зі страховиком.

 

2. Повернення страхових платежів.

 

Брудні кошти, внесені як страховий платіж, повертаються за вимогою страхувальника достроково. За дострокове розірвання договору зі страховою компанією сплачується невеликий штраф або неустойку, але отримані гроші можна буде використовувати в офіційній фінансовій системі. При цьому забезпечується "розрив ланцюга" в схемі відмивання.

 

Ще один варіант схеми - "помилкове" зарахування страхових платежів.

 

3. Перестрахування за кордон (рис. 7).

 

Схема із застосуванням перестрахування може реалізовуватись і в межах країни. Але в даному випадку різко знижується її ефективність: реалізація значно ускладнюється - збільшуються витрати та ризик виявлення (з огляду на категорії та рівень ризиків, які може прийняти на себе внутрішній ринок перестрахування). Договір страхування перестраховується за кордоном, кошти на цілком законних підставах направляються в іноземну компанію (часто з офшорної юрисдикції).

 

Проплату за договором страхування (полісом) здійснює або клієнт, який бажає легалізувати кошти, або афілійована зі страховиком фірма. Також, для реалізації схеми страховик може через афілійовані структури створити перестрахувальну компанію в офшорній зоні (це може коштувати лише кілька сотень доларів). Розкрити й довести протизаконність злочинного механізму вкрай складно.

 

Схема. Страхова компанія в Україні бере на страхування ризик. Часто страхова виплата по ньому або неможлива, або малоймовірна (наприклад, ризик руйнування великого столичного об'єкта нерухомості від падіння авіатранспорту). Потім такий договір перестраховуєтья за кордоном, у іноземної компанії, яка не має ліцензії на страхову діяльність. Жодних виплат за таким договором не відбувається; при цьому обсяги страхових внесків можуть сягати великих розмірів.

 

Примітка. За даними Держфінпослуг, протягом останніх років українські компанії направляли сотні мільйонів гривень у латвійські страхові компанії, які були позбавлені ліцензій за незаконну діяльність. Тобто, по суті, вони не належали ні до страхових, ні до перестрахових).

 

 img_006_599

 

Рис. 7

 

Приклад 1.26

 

____________

26 За матеріалами Держфінмоніторингу України, Держфінпослуг України.

 

1 частина

 

Наприкінці 2003 року на рахунок нерезидента DS (в литовському банку) групою українських страховиків були перераховані валютні кошти на загальну суму 2,3 млн. дол. США. Відповідно до платіжних документів, перерахування грошей для компанії DS здійснювалося по договорах перестрахування, ковер-нотах (підтвердженням про прийняття ризику в перестрахування).

 

Наприкінці 2004 року з рахунків резидента України - інвестиційної компанії П - на банківський рахунок нерезидента MD перераховані кошти на рахунки латвійських банків на загальну суму 150,7 млн. грн. (або 28,4 млн. дол. США).

 

 Гроші через компанію MD виводяться за кордон (зокрема кілька українських страхових компаній переказали для MD 18,8 млн. дол. США по договорах ретроцесії) завдяки наявності судових рішень, відповідно до яких MD визнаний іноземним інвестором, а низка банків, у яких відкриті його рахунки, зобов'язуються виконувати заявки MD на купівлю іноземної валюти й подальшого перерахування її за кордон (у т.ч. без вимоги пред'явити довідку про фактичне надходження коштів в Україну).

 

Українські страхові компанії не мали права перестраховувати ризики в компаніях MD і DS. Насправді компанія MD мала дозвіл на здійснення діяльності страхового брокера з жовтня 1995 року по вересень 2002 року, після чого цей дозвіл був анульований. Ліцензія DS із травня 2001 року була припинена.

 

У лютому 2004 року Держфінпослуг зобов'язав 21 страхову компанію вжити заходів по розірванню договорів перестрахування із цими компаніями.

 

2 частина

 

Одночасно резидентами-учасниками зазначених махінацій була реалізована схема штучного створення заборгованості перед нерезидентом MD. Ціль комплексу фінансово-господарських операцій - створити обгрунтування для перерахування за кордон значних сум коштів. А саме: предмет операцій - покупка-продаж цінних паперів за цінами, в 19 і 136 разів вище їхньої номінальної вартості. Операції також характеризуються наявністю зв'язків між українськими фірмами-учасницями через засновників, акціонерів, директорів і короткий тимчасовий період здійснення.

 

Фірма-нерезидент Т укладає з MD договір купівлі-продажу акцій українського заводу на суму 412,8 млн. дол. США, що в 19 разів перевищує їхню номінальну вартість. За цю же суму цінні папери продаються українській страховій компанії Б, з якою був укладений договір про загальні умови перестрахування ризиків і про залік зустрічних вимог.

 

Далі, у страхової компанії за тією ж ціною ці акції перекуповує фірма І передає їх фірмі Г. Фірма Г страхується в страховій компанії Б (укладає договір добровільного страхування на суму 412,8 млн. дол. США) й укладає договір переуступки вимоги з MD. У свою чергу, фірма Г продає акції інвестиційної компанії П за ціною, в 136 разів вище номінальної.

 

Громадянин Литви Ч, пов'язаний із компанією П, переказав за кордон кошти на рахунки латвійських банків на загальну суму 28,2 млн. дол. США (150 млн. грн.). Пан Ч обґрунтував ці перерахування як повернення інвестицій на власні рахунки за кордоном. Виявилося, що ця особа тривалий час була безробітною і не здійснювала підприємницьку чи фінансову діяльність на території Литви, в 1996 умовно засуджена за крадіжку, останнім часом часто виїжджала за межі країни. Насправді реальним власником одного з рахунків була американська компанія. Вона була також основним одержувачем грошей з іншого рахунку, відкритого на ім'я литовця.

 

Приклад 2.27 Директор державного підприємства А, з метою привласнення грошових коштів підприємства, зловживаючи своїм службовим становищем, уклав із страховою компанією С договір добровільного страхування майна та фінансових ризиків, за яким настання страхових випадків практично неможливе. Згідно даного договору підприємство А перерахувало на рахунки страховика безготівкові кошти загальною сумою 140 млн. грн. в якості страхових премій.

 

____________

27 За матеріалами Служби безпеки України.

 

В подальшому ці безготівкові кошти, згідно договору перестрахування між українською страховою компанією С і австрійською страховою компанією СД, були перераховані на рахунки останньої. Страхова компанія СД, відповідно до іншого договору перестрахування, нібито у зв'язку із "настанням" страхового випадку перераховує 100 млн. грн. з отриманої суми українській страховій компанії К на покриття страхових ризиків товариству Б. Товариство Б створене на підставних осіб та підконтрольне страхувальнику.

 

З рахунків товариства Б безготівкові кошти перераховано на низку фіктивних приватних суб'єктів підприємницької діяльності, знято готівкою та привласнено директором підприємства А. З метою легалізації частини привласнених коштів директор товариства А використав підставну особу у якості співзасновника. Він створив власне легальне підприємство, сформував його статутний фонд, придбав для підприємства приміщення, офісне обладнання тощо. Інша частка злочинних коштів була легалізована завдяки інвестуванню у будівництво елітних житлових об'єктів.

< повернутись Перехід на сторінку:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13
> читати далі

Читати ще:


[на головну]

Додати коментар

Тільки зареєстровані учасники мають можливість приймати участь в обговоренні статей та матеріалів.
Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь.