Бібліотека бухгалтерського обліку pro-u4ot.info

Украина онлайн каталог сайтів www.webmoney.ru

КОМЕНТАРІ


Пошук інформації про контрагента в ЄДР

Моніторинг законодавства

Довідник бухгалтерських проводок (продовження)

Довідник бухгалтерських проводок

"Коза" для складання Балансу та Звіту про фінансові...

Податковий кодекс України (архів)

Як розрахувати фінансові показники (коефіцієнти)?

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1...

Как заставить людей работать на вас

Чи включаються до бази оподаткування кошти, отримані як...

Наступление на господство доллара

20 порад для того, щоб працювати менше

Первичные документы для целей бухгалтерского учета

Податковий календар

Пропозиція щодо публікації матеріалів

Чи є майбутнє в українського аудиту?

Бізнес-плани. Повне довідкове видання

Технология обмана или как стать членом АПУ

Який розмір річної плати за ліцензію на право оптової...

Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду,...

Альбом бухгалтерських проводок

Финансы и бухгалтерский учет для неспециалистов

Інформаційний вірус

Как грамотно сорвать проект внедрения, или Пособие для...

Инвестиционная оценка: Инструменты и методы оценки любых...

Реклама

. Головна » Аудит »

АУДИТ: Історія. Розвиток. Майбутнє.

Надрукувати документ
21.05.2008

3. Існують міжнародні сертифікації бухгалтерів та аудиторів (САР, СІРА, АССА). Що Ви думаєте про необхідність такої сертифікації? Як Ви вважаєте, чи всі бухгалтери та аудитори без винятку повинні одержати такі сертифікати?

Столярова Світлана Олександрівна

- Я не згодна. В самому запитанні у Вас помилка. СІРА - ні, це не та кваліфікація.

У світі існують тільки два класичні атестаційні сертифікати. Це СРА та АССА.

Ми можемо сказати з гордістю, що в Україні присутні такі програми, такі сертифікати. В Україні є провайдери як АССА, так і СРА. СРА - це американські стандарти, АССА - європейські.

Якщо зупинитись на АССА, то у нас в Україні є представництво АССА і є два провайдери АССА, які вже працюють. Ми з ними спільно працюємо. Аудиторська палата вже тричі організовувала групи. За одну з груп Палата сплачувала кошти. Ми підготували там викладачів і ряд викладачів на сертифікат із фінансової звітності. Одну групу - ми сплачували 50%. І ми пишаємось, що наші громадяни України досить успішно складають іспити: дуже високий відсоток позитивних результатів від екзаменів. Я маю на увазі сертифікат з фінансової звітності, це частина АССА (російськомовна частина). І дуже багато наших громадян навчаються за програмою АССА англійською мовою - це повний АССА.

Я вважаю, що необхідність такої сертифікації є і вона дуже велика. Аудиторська палата України ще раніше прийняла рішення, що ми Міжнародні стандарти аудиту прийняли в якості національних стандартів. Ми щорічно слідкуємо за змінами та доповненнями, які вносяться в стандарти. Перекладаємо їх українською з англійської і видаємо окремою книгою. На сьогодні ця робота вже розпочата. Зміни, які відбулися у 2006 р., і навіть у 2007 р., вже перекладаються і вийдуть книгою десь восени.

Я не вважаю, що всі бухгалтери та аудиторі/ без винятку повинні мати таку кваліфікацію. Але бухгалтери великих фірм все-таки повинні мати так; кваліфікацію. Щодо аудиторів? Я б дуже хотіла, що( на фірмах близько відсотків 30-40 були тільки сертифіковані аудитори. Я розумію, що це дуже і дуже важко, але бажано, щоб хоча б 1-2 сертифікованих аудитори були в кожній фірмі. В Україні сьогодні дуже мало таких спеціалістів. Вони дуже цінуються. Таким спеціалістам ми надали навіть так пільгу: якщо вони хочуть одержати сертифікат аудитора України, то мають скласти тільки перший етап екзамену, а другий етап - не складають. Чому Тому що в першому етапі екзаменів у нас входять та1 дисципліни, як "Господарське право в Україні "Податки в Україні", "Банківський нагляд в Україні", предмети, які вони не вивчають, коли складаються екзамени на АССА. Там податки інші і право інше. Тому ми цих людей, цих особистостей, запрошуємо на перший екзамен-тести. Від другого екзамену, коли вирішуються різні вправи з практики аудиту з стандартами, - вони звільняються.

Галкін Володимир Васильович

- Моя думка з цього питання жорстка. Я сто тільки на міжнародній сертифікації АССА, СРА.

САР і СІРА - це внутрішні Програми для наші бухгалтерів. І хай вони на здоров'я ними користуються, якщо є бажання. Хай ці Програми йдуть свої шляхом, вони мають своїх користувачів-бухгалтерів

А щодо аудиторів, то це тільки визнані міжнародні Програми сертифікації: АССА, СРА і подібні до них.

Що стосується необхідності проходження міжнародної сертифікації. Моє глибоке переконання, тим паче, що ми цим питанням в САУ займались, - це бажанням. Якщо людина відчуває в собі сил бажання, якщо вона може знайти на це і гроші, і звичайно, це великий крок. Фірма, співробітники як мають Сертифікацію АССА, вважається біль визнаною, більш прийнятою на міжнародному рів Головне - наголосити, що така табличка (про сертифікацію АССА) біля робочого місця фахів означає, що той зробив значний крок уперед. На аудитори відзначають те, що за програмою АССА підготовка займає дуже багато часу, але вона того варта. Вона збагачує самого аудитора. Екзамен, у принципі, скласти можна. Тільки один критерій залишається важким для аудиторів: на складання екзамену надається замало часу. Тому наші аудитори йдуть на найнижчому рівні: 51 бал. Є, звичайно, й ті, хто набирає понад 80 балів. Але багато говорять, що не складають іспити не через незнання, а через брак часу, тому й не встигають написати те, що знають напевно. Україна здобула право на приймання іспитів за цією сертифікацією. Тому ми співпрацюємо з Росією. Ми їздимо приймати іспити в Росію, а звідти приїздять екзаменувати нас. Це для того, щоб краще відповідати вимогам складання іспитів за міжнародними стандартами.

Жук Валерій Миколайович

- Так, дійсно, на сьогодні все більш розповсюдженою серед бухгалтерів стає практика сертифікації за міжнародними програмами, такими як СІРА та АССА. Варто уточнити, що обидві все-таки є бухгалтерськими кваліфікаціями. До того ж в Україні починає розвиватися не АССА кваліфікація, а її спрощена версія - ДипІФР (Рос), що означає Диплом за Міжнародними стандартами фінансової звітності.

Безперечним плюсом даних програм є те, що вони дійсно дають бухгалтерам реальні знання міжнародних стандартів звітності, а також західної практики ведення обліку. Однак, як ви розумієте, є національні особливості, котрі в даних програмах не висвітлюються. Ось це є дійсно мінусом. До того ж вітчизняні надбання в бухгалтерському обліку є досить суттєвими і їх не можна просто ігнорувати і відкидати.

Тож, на нашу думку, в країні потрібен системний підхід до вирішення питання професійної освіти бухгалтерів, а отже розробка національної програми їх сертифікації. Це питання ми порушували і підписали меморандум співробітництва з іншими організаціями АПУ, САУ, ФПБАУ. Але до цього процесу обов'язково має долучитися держава. На рівні держави має бути чітке усвідомлення потреби національної програми сертифікації, адже бухгалтерський облік є також частиною національної безпеки країни.

От що дійсно потрібно взяти від програм СІРА та АССА ДипІФР, так це технічні стандарти проведення навчання та іспитів, які мають дуже високий рівень надійності та незалежності.

Щодо питання, чи всі мають проходити таку сертифікацію, я вважаю, що, звичайно, ні. Питання ставиться так - це добровільне рішення кожного, сертифікуватися чи ні. Але вже на сьогодні роботодавці вимагають підтвердження високої кваліфікації наявністю сертифікату. Отже, звичайно, це є великим плюсом для бухгалтерів.

Голов Сергій Федорович

- Якщо говорити про аудиторів, то в Законі "Про аудиторську діяльність" чітко сказано: "аудитор має мати сертифікат". Отже, як мінімум, аудитор має мати сертифікат АПУ для того, щоб займатись своєю професійною діяльністю.

Тепер, що стосується сертифікату АССА. Цей сертифікат бажано мати тим, хто працює в транснаціональних корпораціях. Ті, хто працює в аудиторських фірмах "великої четвірки" або в інших корпораціях, навіть не аудиторських, звичайно орієнтуються на АССА, а дехто - на сертифікат управлінського бухгалтера (СІМА). Вони виходять на певний рівень, тому до них і певні вимоги.

Щодо САР/СІРА, то це - російськомовна сертифікація. Вона доступна і з точки зору мови, і з точки зору фінансів: вона дешевша за АССА.

Чи обов'язково мати такий сертифікат? У принципі, він не є обов'язковим з точки зору законодавства. Проте професійний бухгалтер має відповідати певним вимогам. Я згадував, що ФПБАУ є асоційованим членом Міжнародної федерації бухгалтерів. Так от, Міжнародна федерація бухгалтерів наводить визначення, хто такий професійний бухгалтер: "Професійний бухгалтер - це особа, яка є членом організації - члена МФБ".

МФБ визначила вимоги до освіти професійного бухгалтера і норми його етичної поведінки. Ця освіта підтверджується сертифікатом про те, що ця людина засвідчила, що вона відповідає певним вимогам.

Я вважаю, що кожен фахівець має підтвердити свій професійний рівень. А який сертифікат він обере? Він має вибрати той сертифікат, який визнається суспільством.

Бажано мати сертифікат найвищого ґатунку. На жаль, не всі володіють англійською мовою і не всі мають достатні фінансові можливості.

Що стосується нашої Федерації, ми сьогодні визнаємо сертифікат САР/СІРА. Разом з тим, ми поступово запроваджуємо власну сертифікацію.

ФПБАУ здійснює також навчання за програмою ОірІРК. Це сертифікат АССА російською мовою про те, що людина успішно склала іспит з міжнародних стандартів фінансової звітності. Це теж дуже важливо. Але це один курс. Тому, я думаю, що це є можливість, в першу чергу, підвищити кваліфікаційний рівень наших бухгалтерів. Проте цей сертифікат також не є обов'язковим.

Я вважаю, якщо людина добре навчена, вона може обійтись і без сертифікату. Але на міжнародний рівень вона не вийде. На сьогодні це вже дуже проблематично. Оскільки, якщо ми виходимо на міжнародні ринки, ми маємо грати за єдиними правилами.

Канигін Сергій Львович

- Що я можу сказати? Ми маємо сертифікацію аудитора, є визначені кваліфікаційні вимоги, вимоги з приналежності до професійної організації. Але ми також маємо і альтернативні, які просуваються іншими громадськими професійними організаціями сертифікації. Наприклад, сертифікація СІРА - Сертифікований міжнародний професіональний бухгалтер. Це дворівнева сертифікація, яка містить в собі перший рівень, так званий рівень САР (Сертифікований бухгалтер-практик). На сьогодні достатньо багато людей в Україні, і бухгалтерів, і не тільки бухгалтерів, але й людей, які мають відношення до роботи в галузі фінансів та аудиту, вибрали для себе за доцільне інвестувати свої зусилля і час для того, щоб одержати ці сертифікації.

Справа в тому, що ці сертифікації розроблені на основі міжнародних вимог до бухгалтерської професії. Зокрема я маю на увазі вимоги конференції з торгівлі й розвитку, яка має перелік вимог до кваліфікації бухгалтера. Вони були покладені в основу при розробці Програми сертифікації. Крім того, важливим моментом є те, що Програма зорієнтована на Міжнародні стандарти фінансової звітності та Міжнародні стандарти аудиту. Я вважаю, що все-таки перспектива у нас за Міжнародними стандартами фінансової звітності, оскільки і наші національні облікові стандарти розроблені із врахуванням міжнародних. Міжнародні стандарти аудиту в нас, фактично, використовуються.

Ця сертифікація для України, я вважаю, підходить досить добре. Крім того, в цій Програмі дуже вдало реалізовано принцип незалежності складання іспитів, адже іспитами займається зовсім незалежний орган. Він не пов'язаний ні з якою професійною організацією. Його завдання - це розроблювати безпосередньо іспити і займатись їх перевіркою. І там витримуються надвисокі міжнародні стандарти з проведення і перевірки екзаменів. І, практично, в жодного учасника екзамену ніколи не виникало ніяких питань щодо об'єктивності цих екзаменів. Я вважаю для нас це винятково важливим тому, що наш досвід, починаючи зі школи і потім у ВНЗІ, зумовив скептичне відношення до іспитів. Тут такі питання просто не виникають. Достатньо людині одного разу взяти участь в екзамені, щоб впевнитись в їх об'єктивності. Екзамени завжди проходять за участю великої кількості наглядачів. І ні в кого не виникає ніяких питань. Так, екзамени дуже суворі, іноді люди вважають, що навіть надсуворі, жорсткі. Але результатом є найвища ступінь об'єктивності цих екзаменів.

Що стосується того, чи повинні всі бухгалтери та аудитори мати таку кваліфікацію. Ви знаєте, час покаже. Час все розставить на свої місця. Це сертифікація не є обов'язковою ні для кого. Але вже нині багато підприємств практично повністю свою бухгалтерію, якщо можна так сказати, пропускають крізь екзамени Програми САР/СІРА. У першу чергу, рівень САР. Я вважаю, що такий базовий рівень бухгалтера-практика не є обов'язковим для всіх, але якби я був директором малого підприємства, то я б всіх своїх бухгалтерів направив би пройти навчання за Програмою САР (усміхається), оскільки Програма САР дає дійсно добротний базовий рівень та ще й побудований на розумінні міжнародних стандартів.

Чи повинно бути на підприємстві багато спеціалістів рівня СІРА? Я не думаю, що на всіх підприємствах має бути багато таких спеціалістів. Це спеціалісти вищого класу, тому часу для одержання сертифікації СІРА треба набагато більше, ніж САР. Такий спеціаліст може виступати як консультант з бухгалтерського обліку на підприємстві, з фінансових питань. Скільки потрібно? Навіщо, щоб кожний працівник бухгалтерії був консультантом ексклюзивного рівня. Консультантів на підприємстві може бути один-два, а для великих, можливо, і більше. Реальну віддачу і користь від цього підприємство здобуде дуже скоро.

Тому, якщо ми будемо дивитись на наших українських спеціалістів, які одержали сертифікацію СІРА, то це рівень фінансового директора, головного бухгалтера великого підприємства, директора аудиторської компанії. Знаєте, я працюю директором великої іноземної компанії, крім того, що виконую громадську функцію Президента Української асоціації сертифікованих бухгалтерів і аудиторів, і в мене бухгалтер теж, як і я, має сертифікацію СІРА (Сертифікованого міжнародного професійного бухгалтера). Ми працюємо з гарною аудиторською компанією. Так от директор цієї аудиторської компанії після спілкування зі мною (у мене ще є САРи на підприємстві) сказала, що певно багатьох своїх аудиторів направить як мінімум на Програму САР, а декого - на Програму СІРА.

У нас був підсумковий семінар, аудитори готують до нього, так би мовити, "свіжі" моменти. На ньому мого головного бухгалтера аудитори питали: "А що Ви, Валентино Олександрівно, думаєте з цього приводу?" Після її ствердної відповіді ми йшли далі. Цей приклад - показник того рівня, який надає ця кваліфікація. Директор великої аудиторської компанії вирішив, що її співробітники повинні брати участь у цій сертифікації. Хтось, можливо, обере інші міжнародні сертифікати. Але тут вже питання таке: співвідношення користі і витрат.

Поки що, в порівнянні з іншими міжнародними сертифікаціями СІРА, а я вважаю, що вона дає достатньо високий, якщо скромно сказати, рівень знань і підтверджує дуже високу кваліфікацію спеціаліста, вона за ціною дуже конкурентоспроможна порівняно з іншими міжнародними сертифікаціями. У кого є більше грошей, хто володіє англійською, може піти і взяти участь у сертифікації АССА.

Я вважаю, що будь-яке навчання завжди приносить користь. Кожне нове навчання коштує і кожне нове навчання коштує своїх грошей. І ці гроші можуть бути дуже різними. Тому той, хто прагне досконалості, має розуміти, яку ціну він згоден за це платити.

У цьому сенсі кваліфікація СІРА дуже конкурентна. Я думаю, що для молодих людей в українських аудиторських компаніях, які нині в активному розвитку, де залучаються молоді випускники ВНЗІв, дуже гарний шанс пройти крізь горно Програми СІРА і затвердити себе в цій аудиторській компанії, одержати міжнародну сертифікацію. Це дуже перспективне просування в цій професії. А для роботодавців в аудиторській компанії - це спосіб виховання, вирощування такого молодого покоління до високого професійного рівня.

Якщо у Вас є люди, які можуть опанувати іншу міжнародну Програму і Ви згодні за це заплатити, -будь-ласка: АССА, СРА, СМА, СІА. Міжнародних кваліфікацій дуже багато і всі вони гарні по-своєму, всі вони мають історію, але всі коштують великих грошей.

Прозоров Юрій Володимирович

- Стосовно міжнародних кваліфікацій, які прийшли до України, такі як САР/СІРА, так і АССА. З моєї точки зору, не всі аудитори повинні мати такі кваліфікації. Не можна так ставити жорстко вимоги, щоб усі аудитори країни повинні мати якусь з цих кваліфікацій. Ні, я думаю, що тут не можна вживати жорстких примусових заходів.

Так, АССА-спеціалістів, тих, хто пройшов повністю весь цей курс, у нас в країні одиниці. Він є дуже визнаним у світі. Але недоліком його є те, що він тільки англомовний, тому використовується здебільшого або в компаніях з іноземним капіталом, які вимагають від бухгалтерів та аудиторів такої кваліфікації, або в компаніях, що працюють з іноземним капіталом щодо введення його на ринок України.

СІРА-кваліфікація, яку, зокрема, й наше товариство практично просуває вже протягом декількох років, більш демократична. Вона припускає декілька рівнів і здавання більш прийнятною мовою. Тому таких спеціалістів стає все більше.

З моєї точки зору, ми не повинні вимагати, щоб кожний бухгалтер і аудитор мав таку кваліфікацію. Ця справа - добровільна, хоча підвищує ціну на ринку праці. Мають бути більш вірні ринкові відносини.

< повернутись Перехід на сторінку:
1 [2] 3 4
> читати далі


[на головну]

Додати коментар

Тільки зареєстровані учасники мають можливість приймати участь в обговоренні статей та матеріалів.
Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь.