Бібліотека бухгалтерського обліку pro-u4ot.info

Украина онлайн каталог сайтів www.webmoney.ru

КОМЕНТАРІ


Пошук інформації про контрагента в ЄДР

Моніторинг законодавства

Довідник бухгалтерських проводок (продовження)

Довідник бухгалтерських проводок

"Коза" для складання Балансу та Звіту про фінансові...

Податковий кодекс України (архів)

Як розрахувати фінансові показники (коефіцієнти)?

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1...

Как заставить людей работать на вас

Чи включаються до бази оподаткування кошти, отримані як...

Наступление на господство доллара

20 порад для того, щоб працювати менше

Первичные документы для целей бухгалтерского учета

Податковий календар

Пропозиція щодо публікації матеріалів

Чи є майбутнє в українського аудиту?

Бізнес-плани. Повне довідкове видання

Технология обмана или как стать членом АПУ

Який розмір річної плати за ліцензію на право оптової...

Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду,...

Альбом бухгалтерських проводок

Финансы и бухгалтерский учет для неспециалистов

Інформаційний вірус

Как грамотно сорвать проект внедрения, или Пособие для...

Инвестиционная оценка: Инструменты и методы оценки любых...

Реклама

. Головна » Аудит »

АУДИТ: Історія. Розвиток. Майбутнє.

Надрукувати документ
21.05.2008

4. Як Ви ставитеся до діяльності "великої четвірки" на ринку аудиту України? За висновками деяких аналітиків, її частка становить близько 50-70%. Це дійсно конкурент українським фірмам чи "велика четвірка" займає той сегмент українського ринку, який не є доступним нашим аудиторським компаніям?

Столярова Світлана Олександрівна

- Ви знаєте, у світі вже не кажуть "велика четвірка". Це ми тільки так кажемо (в Росії так кажуть і в нас, в Україні). Цей бренд, можна сказати, вичерпується. Це видно, якщо подивитися на таблицю інших міжнародних компаній.

Так, "велика четвірка" дуже великий обсяг роботи забрала на себе. Але в Україні вже викришталюються аудиторські фірми, які є вже для них конкурентами. І якось воно само собою склалося, що в них одна частина обсягу робіт, у нас - інша. Але, коли акціонерні товариства почали прозоро провадити конкурсний відбір аудиторів, то почали вигравати й українські фірми. І можу сказати, якщо я б була керівником компанії, що працює в Україні, і в мене не було б корпоративного аудитора, то я б замовила тільки українську аудиторську компанію, але виставила б до неї вимоги. Адже ніхто краще за українського аудитора так добре не перегляне податки. Він знає особливості розвитку економіки в Україні. А в "четвірці", можна сказати, теж працюють наші громадяни, тільки, в основному, керівництво складається із закордонних представників тієї держави, яку вони представляють. Але все ж таки я б сказала, що усталені українські аудиторські фірми несуть повну відповідальність за якість перевірки, а вони свій бренд тримають високо. На радість нам (усміхається).

Галкін Володимир Васильович

- Це дуже складне запитання. "Велика четвірка" -в якому розумінні? Ми знаємо, що вони свій авторитет за кордоном заробили. Але на нас вони дивляться трохи зверхньо.

Руками українських аудиторів вони виконують свої замовлення, дуже часто не додержуючись навіть тих вимог, які ми висуваємо до своїх українських аудиторів і аудиторських фірм.

У нас є можливість, коли нині звіт буде прийматися оновленою Аудиторською палатою, взяти і крізь призму наших вимог (мається на увазі вимог до аудиторів Аудиторської палати) подивитись на діяльність цієї "великої четвірки". Це, певно, буде, після всіх організаційних моментів щодо Аудиторської палати, одним з найцікавіших питань. З тим, щоб ми самі були в змозі відповісти собі на запитання: "На якому рівні нині знаходиться діяльність цієї "великої четвірки" на ринку аудиту України?" Там, я так думаю, будуть зроблені дуже й дуже вагомі "відкриття". Є попередня інформація. Розкривати її поки що не можу.

Жук Валерій Миколайович

- Безперечно, ці компанії є досить потужним конкурентом вітчизняним аудиторським фірмам. Така висока частка їх пов'язана з тим, що все більше вітчизняних компаній виходять на європейські та світові біржі, намагаються залучити інвестиції, взяти кредити в міжнародних банках. Умовою, яка дозволила б це зробити, є проведення незалежного аудиту міжнародною аудиторською компанією.

Однак на сьогодні багато вітчизняних фірм є членами міжнародних асоціацій аудиторських фірм, таких як МСІ, ВОО та ін.: які теж можуть проводити відповідний аудит. То ж сказати, що цей ринок не доступний нашим компаніям було б не правильно. Інша справа - можливість наших аудиторських фірм та вміння наших професійних організацій на державному рівні відстоювати свої інтереси. До цього нам ще далеко. І в цьому головна загроза "четвірки".

Голов Сергій Федорович

- Я буду дипломатичним, коли ми говоримо про "велику четвірку" (сміється). У мене є побоювання, що скоро це буде "велика трійка". Тому що те, що сталося з "Артуром Андерсеном" - не випадковість. Коли фірма розростається і має транснаціональний характер, все важче контролювати якість послуг у всіх регіонах. Фактично сьогодні "велика четвірка" виграє за рахунок того, що має таку історію і має певний імідж у багатьох країнах світу. Якщо вітчизняні підприємства хочуть виходити на світові ринки, вони змушені звертатися до "великої четвірки", але, фактично, вони дуже часто платять за бренд. Багато випадків, коли рівень оплати за послуги компаній "великої четвірки" фактично відображає вартість бренду, а не вартість реальних робіт. Тому, я думаю, що в Україні наші аудиторські фірми вже давно роблять реальну конкуренцію компаніям "великої четвірки" за певними напрямами.

Якщо говорити про аудит фінансової звітності за міжнародними стандартами, то я погоджуюся, що частка "великої четвірки" становить близько 70%. Вони, як правило, обслуговують великі підприємства, в першу чергу, з іноземними інвестиціями, банки і ті компанії, які виходять на зарубіжні ринки.

Але якщо брати весь сегмент в цілому, я не погоджуюся. Адже більшість українських компаній, які не виходять на ринки капіталу, не складають звітність за міжнародними стандартами, обслуговують місцеві фірми. Це як "домашній лікар": невеличка аудиторська фірма має достатню кількість клієнтів і добре їх обслуговує. Вона фактично дозволяє їм не хвилюватись за податкові наслідки. Такі фірми дуже добре знають місцеве законодавство. Тому, якщо брати податкові консультації, то більшість ринку - за нашими аудиторами.

Канигін Сергій Львович

- Що стосується розподілу ринку аудиторських послуг. Дійсно, за різними оцінками, компанії "великої четвірки" виконують левову частку послуг в аудиті. Але треба розуміти, що оплата послуг "великої четвірки" в декілька разів, навіть у десятки разів, відрізняється від оплати послуг, які надають звичайні, скажімо так, середньостатистичні аудиторські компанії в Україні. На скільки різниця в якості послуг відповідає тій різниці в ціні, яку ми маємо на сьогодні між компаніями "великої четвірки" та українськими компаніями? Іноді можна почути думку про те, що вони беруть гроші тільки за своє ім'я. Безперечно, це має місце. Як і будь-який інший бренд. Ви знаєте, що ми йдемо до магазину і якщо дозволяють гроші, то купуємо назву, торговельну марку. Але що таке торговельна марка? Торговельна марка є гарантією надійності товарів. У принципі, те саме стосується і аудиторських послуг. Але я хочу сказати ще одне: крім бренда, а це гарантія якості, ми дійсно платимо не тільки за бренд, але й за якість цих послуг. Чому? Тому що компанії "великої четвірки" майже всі мають свою сторічну історію. Вони дійсно мають ноу-хау і дійсно мають досвід. Це не "на правах реклами" (усміхається), я не працюю в компаніях "великої четвірки". Хоча відношення до аудиторської компанії, скажімо, першої десятки, я мав безпосереднє. Співробітничав з компаніями "великої четвірки", знаю особисто аудиторів, які працюють у "великій четвірці". Вони дійсно в основному спеціалісти екстра-класу. І люди, які посідають позиції старших аудиторів, менеджерів, - вони, по-перше, пройшли всі сходинки, починаючи з найнижчих посад. Вони знають весь технологічний ланцюжок і знайомі з керівництвом з проведення аудиторських послуг, які є і детально розроблені в кожній такій аудиторській компанії. Це й є їх ноу-хау, дуже цінне, навіть, інколи можна сказати, безцінне, яким вони користуються, в якому сконцентрований їх колосальний досвід, який вони успішно застосовують на практиці. Ось за це люди й платять. І, безперечно, платять за ім'я.

Тому з великою повагою ставлюся до цих компаній. Безумовно, бувають випадки, коли "велика четвірка" припускається помилок у своїй роботі. Але люди працюють скрізь, тому я, наприклад, ставлюся до цього досить спокійно. Ми знаємо компанію, яка "велику п'ятірку" зробила "великою четвіркою". Розумієте, "і на старуху буває проруха". Але це зовсім не принижує гідності тих висококласних спеціалістів, які працюють у компаніях "великої четвірки". Вони свої гроші по-справжньому відпрацьовують.

Для українських компаній, певна річ, гонорари аудиторів "великої четвірки" є привабливою, але в основному, мрією, до якої треба прагнути. Це нормально. Але досягнути цю мрію можна лише напруженою працею, вдосконаленням своїх послуг. А поки відбувається природне розподілення ринку.

Найбільш платоспроможних клієнтів приваблюють до себе компанії "великої четвірки". В якихось окремих тендерних проектах з аудиту провідні українські компанії вже в змозі конкурувати. Але вони працюють, можливо, в іншому сегменті ринку (в сенсі платоспроможності клієнтів).

Ось такий стан справ на сьогодні на ринку аудиту, І я думаю, що нам треба просто просочуватись цим досвідом. Цей досвід приносять сюди і компанії "великої четвірки". До речі, в компаніях "великої четвірки" проходить постійна ротація спеціалістів. У цих компаніях просування завжди йде вгору. З більш низьких посад люди переміщуються на більш високі посади. І якщо для спеціаліста, який вже має достатній досвід і гарний потенціал, та не має відповідної посади в цій компанії, він переходить на більш високу посаду до іншої компанії "великої четвірки". Нині у зв'язку з тим, що ринок аудиторських послуг розширюється, проходить процес залучення молодих людей з деяким досвідом аудиторської роботи в провідних українських компаніях до компаній "великої четвірки". Я в цьому нічого поганого не бачу (я безпосередньо в аудиті не працюю). Можливо, це більше стосується керівників наших аудиторських компаній. Але, я думаю, що на певному етапі може виникати і зворотній процес. І саме це буде дуже позитивним, коли спеціалісти з компаній "великої четвірки" могли б переходити на провідні посади до українських компаній. Я вважаю, що це їх дуже збагатить. Такі приклади існують і це не вигадка. Це реальні люди, які працювали в компаніях "великої четвірки" і здобули гарні пропозиції від українських компаній.

Прозоров Юрій Володимирович

- Що стосується "великої четвірки", моя думка така: позитивний вплив "великої четвірки" - це привнесення міжнародного досвіду на наш внутрішній ринок. Це підготовка (як "кузня кадрів") для спеціалістів, які, потім, поробивши в цих шанованих аудиторських  фірмах, йдуть на ринок і несуть ці високі стандарти в подальшому на функціонування всього ринку. Як ми оцінювали, ринок аудиторських послуг в Україні можна характеризувати трьома великими ешелонами:

- перший, провідний, - це "велика четвірка";

- другий ешелон - це, так звані мережі з компаній, які мають міжнародні корені, але не входять до "великої четвірки"; тут укладаються партнерські угоди наших фірм з головними структурами, котрі є міжнародними. І теж міжнародний досвід запозичується в Україні, але не тільки від "великої четвірки".

- третій ешелон - це наші локальні аудиторські українські фірми, які працюють тут, працюють успішно. З моєї точки зору, вони займають свою певну нішу, якою не буде займатись ні "велика четвірка", ані ці аудиторські фірми, які пов'язані з іншими міжнародними мережами.

Тут ситуація стосується того, що вартість послуг "великої четвірки" в декілька разів, майже на порядок вища за вартість послуг наших локальних фірм. Тому клієнти, тобто підприємства, дивляться на скільки оптимізованими будуть їх витрати на одержання таких аудиторських послуг. Частину послуг вони замовляють у представників міжнародних аудиторських організацій, що більш за все пов'язано з міжнародним аудитом (якщо мова йде про єврооблігації; нині готується компанія з виходу на міжнародні біржі, там теж вимагається за умовами іноземних бірж проходження міжнародного аудиту). Якщо питання стосується внутрішнього бізнесу, особливо щодо оподаткування, то тут на перше місце виходять наші локальні аудиторські фірми, які мають більший досвід і беруться за вирішення тих питань, які, можливо, не є цікавими фірмам, що працюють з великими клієнтами (оскільки тільки великий клієнт виходить на міжнародний рівень). Тому, з моєї точки зору, на аудиторському ринку місця достатньо всім. Сегментація послуг дуже значна, з тої точки зору, що навряд чи хто з наших компаній виросте до учасника "великої п'ятірки" (усміхається). І хоча ніхто від цього не застрахований, ми чудово розуміємо, що ймовірність цього невелика. Тому в ситуації, що склалася, сегментація буде тільки поглиблюватись.

Частка ринку, що відноситься до наших та іноземних компаній, за нашими оцінками, у вартісному вираженні більше 50% прибутків від аудиторських послуг припадає на міжнародні фірми, адже саме вони надають послуги великим клієнтам у великих розмірах. Тим паче, що при їх обсягах, їх почасових ставках і вартості їх послуг прибутки взагалі дуже великі. Нашим фірмам, я розумію, дістається достатньо багато, оскільки ринок сам постійно збільшується, тому будуть зростати і прибутки наших аудиторів. Відповідно, вони більше будуть вкладати у розвиток своєї кваліфікації, більше будуть вкладати в освоєння комп'ютерних систем. І ми вважаємо це позитивним.

< повернутись Перехід на сторінку:
1 2 [3] 4
> читати далі


[на головну]

Додати коментар

Тільки зареєстровані учасники мають можливість приймати участь в обговоренні статей та матеріалів.
Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь.