Бібліотека бухгалтерського обліку pro-u4ot.info

Украина онлайн каталог сайтів www.webmoney.ru

КОМЕНТАРІ


Пошук інформації про контрагента в ЄДР

Моніторинг законодавства

Довідник бухгалтерських проводок (продовження)

Довідник бухгалтерських проводок

"Коза" для складання Балансу та Звіту про фінансові...

Податковий кодекс України (архів)

Як розрахувати фінансові показники (коефіцієнти)?

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1...

Как заставить людей работать на вас

Чи включаються до бази оподаткування кошти, отримані як...

Наступление на господство доллара

20 порад для того, щоб працювати менше

Первичные документы для целей бухгалтерского учета

Податковий календар

Пропозиція щодо публікації матеріалів

Чи є майбутнє в українського аудиту?

Бізнес-плани. Повне довідкове видання

Технология обмана или как стать членом АПУ

Який розмір річної плати за ліцензію на право оптової...

Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду,...

Альбом бухгалтерських проводок

Финансы и бухгалтерский учет для неспециалистов

Інформаційний вірус

Как грамотно сорвать проект внедрения, или Пособие для...

Инвестиционная оценка: Инструменты и методы оценки любых...

Реклама

. Головна » Аудит »

АУДИТ: Історія. Розвиток. Майбутнє.

Надрукувати документ
21.05.2008

5. Останнє, практичне запитання. Дайте, будь ласка, пораду тим, хто хоче скористатись послугами аудиторської фірми. За якими критеріями слід обирати фірму? На що, насамперед, треба звернути увагу?

Столярова Світлана Олександрівна

- Я можу дати пораду таку: при відборі аудиторської фірми слід звертати увагу на те, скільки там працює людей і який відсоток сертифікованих співробітників, оскільки, на мій погляд, компанія не зможе працювати професійно, якщо там 80-100 працівників і тільки 2 сертифікованих аудитори. Це вже про щось говорить.

Потім я б звертала увагу на список клієнтів, яких вони обслуговують.

Крім того, звернула б увагу на стаж роботи аудиторської фірми на українському ринку.

На жаль, у нас не має ще рейтингу. Нині ми працюємо над моніторингом за звітами, які нам надали аудиторські компанії і будемо публікувати.

І знову повертаюся до того, що ми розпочинаємо контроль за аудиторськими фірмами. Результати цього контролю - це не рік і не два. Я вважаю, що пройде ще більше часу. Думаю, що за чотири-п'ять років ми відвідаємо всі аудиторські фірми. Будемо намагатися зробити це скоріше. Ось тоді, гадаю, ми зможемо визначати кращих. Ми придумаємо, яку таку фішку "клеїти" на аудиторську фірму, що пройшла перевірку Аудиторською палатою України. Це буде досить позитивною характеристикою. Якщо до фірми не буде претензій з боку професіоналів від Аудиторської палати України - це теж дуже позитивно. Даючи таку "фішку", Аудиторська палата трохи бере на себе фахову відповідальність за цю фірму. Підкреслюю, ми розпочинаємо цей контроль.

Галкін Володимир Васильович

- Це для кожного бізнесмена дуже суб'єктивне питання. Це питання, яке містить його знання бізнесу, з одного боку. А з іншого - інтуїція, яка допоможе йому визначитись із фірмою. Підприємець вивчає Реєстр аудиторських фірм, телефонує колегам, радиться, спілкується з ними.

Дуже важливим є напрям роботи фірми: будівництво, торгівля, промисловість, сільське господарство, банкова діяльність. Виходячи з напряму діяльності компанії, треба обирати аудиторську фірму.

Але на рівні Спілки аудиторів України - ми любимо всіх, ми не можемо рекомендувати. Ми тільки можемо допомогти знайти реєстр або на сайті, або рекомендуємо подивитись у журналі "Аудитор України". А там вже справа самого бізнесмена, який бажає провести в себе аудиторську перевірку.

Якщо це велике підприємство - вони виходять на великі аудиторські фірми.

Якщо це малий підприємець - то для нього "мандрівка" Реєстром аудиторських фірм може виявитись дуже цікавою і корисною.

Краще за все вибір аудиторської фірми доручити фінансовому директору або головному бухгалтеру. Хай бухгалтер самостійно зробить декілька дзвінків на аудиторські фірми. Він вже знає сам як відрекомендувати свою організацію, які в нього показники і які відповіді будуть в аудитора. Він зробить вибірку аудиторських фірм і обере декілька. А вже директор буде вирішувати як і з ким з них домовитись та скільки він згоден заплатити. Це його право і його інтуїція.

Підсумовуючи. Основні критерії: спеціалізація, досвід. І додаткові вимоги: за який час він хоче, щоб була здійснена аудиторська перевірка (скільки аудиторів одночасно будуть працювати в нього на підприємстві). Крім того, територіальне розташування: місцева регіональна фірма, або йому необхідна київська фірма. Всі тонкощі виникають під час вибору аудитора і вирішуються одразу на місці.

Дуже важливо сказати про співвідношення гроші/якість. На прикладі іноземної компанії "Енерон", яка бере великі кошти за аудиторські послуги за кордоном. Якщо брати Європу, США - робота аудитора - це дуже високооплачувана професія. Ми вже одержуємо деякі такі критерії, але це питання виникає вже на останньому етапі вибору аудиторської фірми, на етапі складання Угоди про надання аудиторських послуг. Визначаються обсяги документації, які необхідно буде перевірити, скільки приблизно днів піде на перевірку. І вже, виходячи з цього, визначається вартість аудиторських послуг. Вже директори фірм, які складають угоду, говорять скільки коштує робочий день того чи іншого працівника (100$, 200$, 300$ ...), скільки працівників будуть одночасно працювати на фірмі. Ось так визначається вартість аудиторської перевірки. Мені здається, я докладно відповів на це запитання.

Жук Валерій Миколайович

- Головним у будь-якій фірмі є її персонал. Тож при виборі аудиторської фірми треба, перш за все, звертати увагу на її спеціалістів. їхній професійний досвід і висока кваліфікація є головним критерієм вибору. Крім цього, варто звернути увагу на історію фірми, який час вона працює на ринку і які має здобутки. Ще одним фактором вибору є перелік клієнтів фірми. Солідний список клієнтів дає додаткову впевненість у тому, що роботу проводитимуть професіонали.

Не варто віддавати перевагу фірмам чи приватним аудиторам лише через низькі ціни. Це може свідчити про формальний підхід до роботи і, відповідно, низьку якість.

Голов Сергій Федорович

- Якщо Ви виходите на міжнародні ринки, Вам ні з чого вибирати - це фірми "великої четвірки".

Якщо для того, щоб мати "домашнього лікаря", то треба обирати невелику фірму, середню, з гарною репутацією.

Тому моя особиста позиція в цьому випадку: треба уважно подивитися на ціни аудиторської фірми, на сертифікати цієї людини (хоча нині в декого дуже багато сертифікатів), на її репутацію в аудиторському середовищі (поговорити можна неофіційно з тими, хто працює в цьому середовищі), - і після цього робити вибір. У принципі, професіонали дуже добре знають "хто є хто". Тому я б порадив тому, хто вибирає аудитора, зібрати інформацію з неофіційних джерел (з тими самими аудиторами або з тими, хто займався аудиторською діяльністю), і проаналізувати її.

Перший крок, який необхідно зробити, на мій погляд, звернутися до тієї ж Аудиторської палати, подивитись, які фірми або аудитори є в Реєстрі. Це формальний крок. Після цього я б визначив аудиторські фірми в регіоні, приблизно середньої величини. А потім звернувся до знайомого аудитора або професійної організації, до тієї ж Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України з проханням порекомендувати аудитора, який є членом організації і володіє сертифікатом, виданий Федерацією. Оскільки професійна організація певною мірою відповідає за тих, кому вона видала сертифікат.

- Тобто, можна звертатись до Вас?

- Можна звертатись до Федерації професійних бухгалтерів і аудиторів. Але тут треба буди обережним, адже якщо почнуть звертатися постійно, то ми можемо не витримати (сміється).

Канигін Сергій Львович

Я вважаю, що, по-перше, треба подивитися чи мають вони досвід. Тобто, треба обирати фірму, яка вже відома. Це, знаєте, обрання певної аудиторської фірми для Вас пов'язано з певними ризиками. І перший такий захід, який дасть Вам змогу трішечки зменшити ризик, - це подивитися чи досвідчена ця фірма, чи ні. Якщо це фірма-одноденка, то, скоріш за все, і якісь послуг там буде на відповідному рівні. Тому треба обирати, на мій погляд, аудиторську фірму з багаторічним досвідом. Перший Закон "Про аудиторську діяльність" був у нас затверджений у 1993 р. Тобто, вже існують фірми, які працюють з 1993 р., це вже майже 15 років (точніше 14 років). Тобто в цьому проміжку (з 1993 р. до 2007 р.) вже існують компанії, які мають десятирічну, п'ятирічну, однорічну, піврічну історію.

Яку фірму треба Вам обирати? Якщо у Вас є гроші, обирайте фірму, яка має вже принаймні декілька років досвіду. Це моя перша порада.

Потім, завжди можна запитати, з якими компаніями вони працюють. Тобто, дізнайтеся, хто є їхніми клієнтами. Якщо це поважні компанії, то це означає, що аудиторська фірма була в змозі надати їм достатню якість обслуговування. Ці компанії теж мали якісь міркування, коли обирали цю аудиторську фірму. Це буде певна референція для Вас, щоб обрати саме цю фірму.

Подивіться, як вони взагалі збираються працювати. Поговоріть з ними, як вони плануватимуть свою діяльність. Що вони Вам дадуть за ті гроші, які Ви їм заплатите.

Дуже було б непогано, якби у Вас працювала людина, яка має, наприклад, кваліфікацію СІРА. (усміхається). Людина, яка має кваліфікацію СІРА, складала іспит з аудиту за Програмою СІРА і тому вона мала вивчити, інакше вона б ніколи не склала іспити, Міжнародні стандарти аудиту. Якщо людина знає стандарти аудиту, то вона розуміється на цій справі і вже знає, що мають аудитори надати за ці гроші, які Ви збираєтесь їм заплатити. Тобто вона може спілкуватися з досвідченими висококваліфі­кованими аудиторами однією мовою. Вона може ставити професійні запитання і вимагати від них слушні відповіді.

Ось такі мої поради. А далі вже треба дивитись і на персональний склад, хто там працює, на наяв­ність сертифікатів (САР/СІРА, ще краще, коли там працюють люди із сертифікацією АССА чи, може, СРА тощо).

Це тільки стверджує ту думку, що сертифікат - це завжди гарантія якості. І це той шлях, який дозволить Вам зменшити ризики при обранні тієї чи іншої аудиторської фірми.

Прозоров Юрій Володимирович

- За якими критеріями обирати фірму? По-перше, в залежності від мети проведення аудиту і від того, які аудиторські послуги необхідні клієнту.

Що стосується наших українських фірм (ми на сьогодні не беремо до уваги міжнародні аудиторські фірми): це, головне, спеціалізація фірми, адже аудиторські фірми спеціалізуються як за ринками, так і за послугами. Тому треба обирати з тих фірм, які зарекомендували себе під конкретні аудиторські послуги у визначеному сегменті. Тобто, треба відібрати з тих фірм, які зарекомендували себе у конкретних аудиторських послугах, які необхідні клієнту, на певному ринку, а не взагалі.

Далі, - це стаж роботи аудитора, час існування самої фірми, клієнтська база цієї фірми. Якщо це шанований аудитор, то він розкриває тих клієнтів, з якими він працює. Це говорить про те, що ці клієнти були задоволені.

Потім, - це обізнаність на ринку, участь цієї аудиторської фірми у громадських об'єднаннях. На скільки репутація фірми на ринку є високою.

І, з моєї точки зору, не останню роль відіграє співвідношення ціна/якість. Оскільки тенденції такі, що клієнт "давить" ринок аудиторських послуг ціною вниз. Але, якщо Вам пропонують відверто демпінгову ціну, за ці гроші Ви одержите і відповідну роботу. Тому тут є занадто дорогі, є ринкові пропозиції. Ось серед ринкових пропозицій і слід обирати ту аудиторську фірму, яка надасть Вам достатньо якісний продукт за прийнятною ціною. Є ситуації, коли клієнти працюють з однією фірмою, потім переходять до іншої, працюють з нею і знову повертаються до першої, побачивши, що не завжди те, що дешевше, те краще.

А в цілому, ми, як фінансові аналітики, основними питаннями для функціонування ринку аудиторських послуг вважаємо: аудиторський висновок має обов'язково публікуватися у складі річної фінансової звітності підприємств. І Держкомісія з цінних паперів робить певні кроки в цьому напрямі. Але ми розуміємо, що ринок нині дуже динамічний і швидко змінюється, тому навряд чи річний висновок, який буде опублікований через певний час, допоможе інвесторам або клієнтам цієї фірми. Тому ми б пропонували діяти у такому напрямі: проводити щоквартальний аудит і звітність. Щоб не просто публікувались щоквартальні звіти, а щоб вони були підтверджені аудиторами. Тоді це буде краще для транспарентності ринку, для більшого переходу нас на цивілізовану форму розвитку. Звичайно, розпочинати цю практику треба з компаній - відкритих акціонерних товариств, які цінуються на біржах, оскільки для невеликих ТОВ, зрозуміло, це питання їх засновників, вони вирішуються внутрішньо. А ось для публічних компаній - тут роль аудитора має бути підвищена.

Автор статті 

директор видавничих проектів Українського видавничого консорціуму

Новіченко В.М.

 

Джерело: www.apu.com.ua

 

 

 

< повернутись Перехід на сторінку:
1 2 3 [4]
 


[на головну]

Додати коментар

Тільки зареєстровані учасники мають можливість приймати участь в обговоренні статей та матеріалів.
Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь.