Бібліотека бухгалтерського обліку pro-u4ot.info

Украина онлайн каталог сайтів www.webmoney.ru

КОМЕНТАРІ


Пошук інформації про контрагента в ЄДР

Моніторинг законодавства

Довідник бухгалтерських проводок (продовження)

Довідник бухгалтерських проводок

"Коза" для складання Балансу та Звіту про фінансові...

Податковий кодекс України (архів)

Як розрахувати фінансові показники (коефіцієнти)?

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1...

Как заставить людей работать на вас

Чи включаються до бази оподаткування кошти, отримані як...

Наступление на господство доллара

20 порад для того, щоб працювати менше

Первичные документы для целей бухгалтерского учета

Податковий календар

Пропозиція щодо публікації матеріалів

Чи є майбутнє в українського аудиту?

Бізнес-плани. Повне довідкове видання

Технология обмана или как стать членом АПУ

Який розмір річної плати за ліцензію на право оптової...

Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду,...

Альбом бухгалтерських проводок

Финансы и бухгалтерский учет для неспециалистов

Інформаційний вірус

Как грамотно сорвать проект внедрения, или Пособие для...

Инвестиционная оценка: Инструменты и методы оценки любых...

Реклама

. Головна » Облік » Податк. облік Архів » Оптимізація » Схеми »

Щодо можливостей оптимізації податків

Надрукувати документ
15.06.2009

«КОЗА» ДЛЯ ДИРЕКТОРА

 

Оптимізація оподаткування передбачає здійснення певних заходів на етапі планування угод, та до закінчення звітного періоду (місяць чи квартал). Після закінчення звітного періоду здійснити які-небудь заходи щодо зниження податків, які належать до сплати, не завжди можливо, а якщо й можливо, то це у більшості випадків є досить ризикованим, оскільки, якщо буквально в останній місяць здійснюються операції, що призводять до значного збільшення, скажімо, валових витрат, це завжди привертає пильну увагу податкових органів.

 

Щоб уникнути цього, необхідно планувати і здійснювати операції таким чином, щоб валові витрати збільшувалися рівномірно, без різких скачків на великі суми. На практиці для рівномірного відображення валових витрат дуже часто використовують як додатковий балансуючий інструмент - фінансову допомогу (позику).

 

Розглянемо, які є можливості оптимізації податку на прибуток підприємств.

 

Можливість оптимізації з податку на прибуток

 

Для зниження платежів з податку на прибуток необхідно вживати заходи для:

  • зниження суми Валових доходів
  • збільшення суми Валових витрат
  • збільшення суми нарахованої амортизації Основних Фондів та Нематеріальних активів

 

Можливість зниження валових доходів

 

Валові доходи Підприємства формуються від продажу.

Регулювати у певних межах можна ціни на товари, тарифи на послуги, тощо, проте це призведе одночасно й до зниження надходження грошових коштів. Цінова/тарифна оптимізація має сенс з точки зору групи компаній, а не з точки зору одного Підприємства. Недоліком її є те, що контролювати потоки досить складно, і можуть виникати податкові ризики, пов'язані із можливістю застосування звичайних цін.

Отже, описані можливості зниження валових доходів досить обмежені, а інших законних способів зниження валових доходів від основної діяльності більше не існує. Пам'ятайте, що неоприбуткування виручки - це вже кримінал, а не оптимізація.

 

Можливість збільшення валових витрат

 

Під час оптимізації здійснюють «штучне» завищення сум витрат, які відносяться на валові. Проте, за період з 1997 року по сьогоднішній день усі можливі способи відомі, відрізняються вони лише технікою реалізації та деталями. Перелік можливих видів витрат обмежується переліком витрат, які включаються до валових згідно з нормами ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

 

Основні способи, які широко використовуються на практиці, наступні:

  • Придбання послуг у приватних підприємців - фізичних осіб (так званий «обнал»). Які послуги - неважливо, головне щоб під них були «підкладені» документи. Назад на Підприємство кошти заводяться або шляхом збільшення статутного капіталу (назавжди) або як фінансова допомога (тимчасово, як правило, в межах 1 кварталу). Суми виплат включаються до складу Валових витрат, завдяки чому відбувається реальна економія на сплаті податку на прибуток. «Комісійні» витрати складають у залежності від сум, виконавців та виду послуг від 4,5 до 10%, у середньому це 6% -7%. Схема ця загальновідома, проте при правильному оформленні документів вона працює і на сьогоднішній день. (Слід зазначити, що при неправильному документальному оформленні, навіть сама «нормальна» господарська операція може призвести до податкових втрат.) Ця операція, як правило, завчасно планується і послуги рівномірно придбаваються на протязі року (наприклад, абонентське юридичне чи аудиторське обслуговування, щомісяця по 25 тис.грн. кожне, взагалі не викликає ні в кого сумнівів). Проте, зрозуміло, що дуже великі суми (наприклад, 10 млн. на рік) при даному способі не зовсім прийнятні.
  • У разі, якщо готівка потрібна «на вчора», направляти відразу всю необхідну суму «на обнал» дуже ризиковано і дуже помітно. У таких випадках, будь-якому працівнику фірми видають поворотну строкову безвідсоткову фінансову допомогу (позику) на будь-яку суму. Підстава - заява працівника, у якій він може вказати про необхідність придбання житла. Потім, у зв'язку з тим, що придбати він його не зміг, він її повертає. (На практиці були випадки, коли працівникам одноразово з каси видавали, навіть, по 30 млн.грн., без жодних наслідків.) Повертає працівник позику вже грошима, які отримані від рівномірного поступового «обналу» на протязі року чи більше. Пов'язати ці 2 операції між собою у податкових органів немає жодних підстав, відповідно, у обліку Підприємства податківці бачать лише реальні витрати на послуги, у яких не виникає жодних сумнівів. (Ризик цієї схеми є лише у тому випадку, якщо працівник, на якого оформлювалася позика, особисто повідомить про це податковим органам. З практики такі випадки невідомі. Працівник же не ідіот, він розуміє, чим ризикує особисто він). Зауважуємо, що сума виданої позики до валових витрат не включається. Валові витрати формуються лише в момент отримання «обнальних» послуг/товарів.
  • Якщо виникає така ситуація, наприклад, у січні-лютому 2009 року, проте до подання податкової декларації, необхідно зменшити суму податку на прибуток за 2008 рік, можна «заднім числом» отримати Акти надання послуг від СПД-єдиноподатників та включити суму за Актами до валових витрат. Цей варіант не вимагає необхідності сплати  відразу ж грошових коштів, оскільки оплату можна здійснити і пізніше, в поточному періоді чи наступних. Але така схема, як правило, має обмеження по сумах і домовленостях з надавачами послуг. Краще використовувати рівномірний «обнал», як у пункті №1.
  • Інший варіант, якщо необхідно до закінчення звітного кварталу терміново наростити валові витрати, - це здійснити попередню оплату за товар і відразу включити її у валові витрати (відразу, тому що виданий аванс не бере участі у прирості/убутку, відповідно валові витрати по першій події (сплаті авансу) не будуть компенсовані валовим доходом від приросту, як було б у випадку з придбанням товарів.). У наступному періоді отримати її назад як повернення передоплати або у вигляді фінансової допомоги (позики). Цей спосіб використовують лише для відстрочення сплати податку на певний період, як окремо, так і у комбінаціях і з іншими наведеними способами.
  • Ще один варіант відстрочення сплати суми податку на певний період (цей період може бути наскільки завгодно довгим, проте до початку податкової перевірки та не більше ніж 3 роки), це використання передбаченого Законом 2181 «права на помилку». Якщо до сплати виникає велика сума податку, проте Підприємство знає, що у наступному періоді будуть «податкові збитки», і, відповідно, сплативши зараз податок до бюджету Підприємству його назад ніхто не поверне, Підприємство у Декларації за «прибутковий» період робить помилку, завищуючи валові витрати на необхідну суму (або занижуючи валовий дохід, проте не по рядку 01.1.декларації). У подальшому, Підприємство робить виправлення помилки, сплачуючи при цьому штраф у розмірі 5% від суми недоплаченого податку та:     

- якщо виправлення робиться шляхом подання уточнюючого розрахунку, сплачує також і суму податку;

- якщо у декларації з податку на прибуток за звітний період декларується «податковий збиток», більший за суму недоплаченого раніше податку, - то сума недоплаченого раніше податку окремо не сплачується, а сплачується тільки сума 5% штрафу.

Описаний спосіб вигідно використовувати, якщо ставка залучення кредитних ресурсів на певний період перевищує 5%. Зверніть увагу, що з урахуванням діючих ставок на кредитні ресурси, оптимізація за допомогою цього способу вигідна, навіть, для відстрочення сплати податку на один квартал.

  • Ще однією схемою нарощування валових витрат - є здійснення «фіктивних» операцій з придбання та продажу товарів, під час здійснення яких на суму послуг зі зберігання виписується вексель власної емісії, який потім викупається зі значним дисконтом через третю фірму. Результат - сума валових витрат, яка арифметично дорівнює вартості послуг зі зберігання мінус сума дисконту по векселю. Схема працює, проте складність її реалізації полягає у наявності як мінімум 4 надійних контрагентів - продавця товару, покупця товару, та 2 компаній, через які пройде вексель. Крім цього, всі ці операції необхідно здійснити в межах 1 місяця. Тому, ця схема поширена у великих корпораціях, які у своєму складі мають фінансову компанію та торговця цінними паперами.

 

  • Усі інші варіанти зводяться до одного - збільшення суми окремих видів витрат, які несе Підприємство (роялті, рекламних, страхових, маркетингових і т.д.), з можливістю наступного відшкодування різниці Підприємству (механізми повернення різноманітні). Тобто, різниця лише у видах витрат, а принцип оптимізації залишається той же самий.

 

 

Можливість збільшення суми нарахованої амортизації Основних Фондів та Нематеріальних активів

 

Амортизація - привабливий спосіб, проте її можливості не безмежні. Для того, щоб мати право амортизувати основні фонди, зрозуміло, що необхідно їх придбати, сплативши грошові кошти. Є один ньюанс, який широко використовується, проте носить тимчасовий характер. Право на амортизацію ОФ груп 2-4 виникає у Підприємства з дати оприбуткування, незалежно від сплати коштів. Отже, оприбуткувавши транспортні засоби, скажімо у 4 кварталі, Підприємство має право їх амортизувати вже у 1 кварталі наступного року, хоча гроші за них можна сплатити майже і через рік. На практиці такий великий термін не використовується, але на межі кварталів практикується досить часто.

Якщо прибдання ОФ рано чи пізно супроводжується сплатою коштів за них, одним із більш цікавих варіантів оптимізації є амортизація нематеріальних активів, причому не куплених, а внесених до статутного фонду та оцінених за домовленістю між учасниками ТОВ.
У цьому разі, немає необхідності сплачувати грошові кошти за такі нематеріальні активи, а сума амортизації цих «віртуально створених нематеріальних активів»  цілком реально буде зменшувати реальну суму податку на прибуток (Детально ознайомитися з цією схемою).  

_________________________________________________________________________________

 

На цьому, самі поширені способи оптимізації, без здійснення коректив у господарську діяльність, вичерпуються, оскільки будь-які інші, не описані вище, у кінцевому підсумку зводяться до описаних способів.

 

Отже, якщо Підприємством використано усі описані вище резерви зниження податку на прибуток, та планування діяльності всередині Підприємства вже не дає можливостей для оптимізації значних сум податкових платежів, постає необхідність у здійсненні певної реструктуризації бізнесу Підприємства (повної чи часткової). 

 

Головною метою реструктуризації бізнесу з метою оптимізації оподаткування є лише одне - зробити так, щоб «прибуткові» види діяльності перепліталися з «неприбутковими» таким чином, щоб розумно компенсувати невиправдані податкові платежі. Наприклад, одне Підприємство постійно платить ПДВ до бюджету у значних сумах, а інше має постійно бюджетне відшкодування, отже, якщо зосередити обидва ці види діяльності на одному Підприємстві, можна уникнути невиправданого відволікання оборотних коштів на податкові платежі.  

 

Тобто, чинна податкова система зумовлює необхідність, при досягненні Підприємствами певного обсягу діяльності, здійснювати часткову реструктуризацію бізнесу для того, щоб більш розумно платити податки. Якщо таку реструктуризацію не здійснювати, доведеться або платити податки у повному обсязі (при тому, що іншим Підприємствам групи компаній держава буде постійно винна кошти), або нести додаткові втрати (як несуттєві так і суттєві), пов'язані із використанням тих чи інших схем.

 

Для цього, перед здійсненням такої реструктуризації, необхідно чітко окреслити плани діяльності та плани розвитку на найбличжі декілька років, а вже з урахуванням цього розробляти схему реструктуризації.

 

 

 

 

 

 


[на головну]

Додати коментар

Тільки зареєстровані учасники мають можливість приймати участь в обговоренні статей та матеріалів.
Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь.