Бібліотека бухгалтерського обліку pro-u4ot.info

Украина онлайн каталог сайтів www.webmoney.ru

КОМЕНТАРІ


Пошук інформації про контрагента в ЄДР

Моніторинг законодавства

Довідник бухгалтерських проводок (продовження)

Довідник бухгалтерських проводок

"Коза" для складання Балансу та Звіту про фінансові...

Податковий кодекс України (архів)

Як розрахувати фінансові показники (коефіцієнти)?

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1...

Как заставить людей работать на вас

Чи включаються до бази оподаткування кошти, отримані як...

Наступление на господство доллара

20 порад для того, щоб працювати менше

Первичные документы для целей бухгалтерского учета

Податковий календар

Пропозиція щодо публікації матеріалів

Чи є майбутнє в українського аудиту?

Бізнес-плани. Повне довідкове видання

Технология обмана или как стать членом АПУ

Який розмір річної плати за ліцензію на право оптової...

Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду,...

Альбом бухгалтерських проводок

Финансы и бухгалтерский учет для неспециалистов

Інформаційний вірус

Как грамотно сорвать проект внедрения, или Пособие для...

Инвестиционная оценка: Инструменты и методы оценки любых...

Реклама

. Головна » Авторські статті »

Про обов’язки третіх осіб перед аудиторськими фірмами

Надрукувати документ
Ігнатенко С., Боднарчук Р.
25.08.2008

Замість посилань на законодавчі норми  інколи робляться власні спроби пояснити підстави для направлення таких запитів. Наприклад, стверджується, що такі дії є звичайною аудиторською практикою і невід'ємною процедурою аудиту, яка забезпечить додаткове підтвердження правильності даних бухгалтерської  звітності  замовника аудиту - клієнта банку.

Але, звичайною аудиторською практикою і невід'ємною процедурою аудиту такі дії не можуть бути, оскільки вони прямо суперечать вимогам п. 2 ст. 18 Закону України «Про аудиторську діяльність».  Адже, за законодавчими нормами  до банку, який в цій ситуації має статус третьої особи, повинен звертатись сам  аудитор, а ніяк не замовник. Причому, звертатись з вимогою щодо надання конкретних документів,  які мають відношення до предмета перевірки, а не з проханням  стосовно надання інформації та пояснень (коментарів) у вигляді відповідей на штучні запитання.  В обов'язки ж замовника входить офіційне засвідчення такої вимоги (в якій повинен наводитись конкретний перелік документів, що мають пряме відношення до предмету перевірки), а не виконання функцій посередника між своїм аудитором та третьою особою.

Таким чином, вже самі факти направлення замовниками на адресу третіх осіб (банків) запитів на підставі форм, розроблених аудиторськими фірмами, є доказом того, що їх аудитори під час здійснення перевірки фінансової звітності не дотримуються вимог професійної етики, технічних стандартів та не забезпечують створення і функціонування  системи контролю якості аудиторських послуг. 

Тому, за рахунок вищевказаних чинників запити мають тільки одне практичне значення.  А саме, є свідченням того, що у осіб, які розробляли форми цих запитів,  був відсутній необхідний обсяг знань з питань банківського законодавства, бухгалтерського обліку та фінансової звітності, цивільного та господарського права. В кінцевому підсумку ці обставини і призводять до порушення вимог п. 2 ст. 18 Закону України ‘‘Про аудиторську діяльність''.

Для підтвердження такого висновку наводимо кілька прикладів у вигляді запитань, на які у запитах пропонується надати відповідь.

Так, у одній формі запиту, що пропонується замовникам фахівцями ЗАТ ‘‘Делойт енд Туш ЮСК'', від банків вимагається наступна інформація: ‘‘Будь ласка, вкажіть повну назву усіх рахунків станом на кінець дня 31 грудня 200_ р. (розрахункових, поточних, депозитних, фінансування будівництва, позикових, балансових, валютних, транзитних, т.д.), разом з номером рахунку та залишком коштів на ньому. Також вкажіть, будь ласка, рахунки з залишком ‘‘нуль''.  Будь ласка: вкажіть: Чи є підприємство єдиним власником цих рахунків? Чи є підприємство співвласником інших рахунків в Вашому банку? ...... Якщо повноваження, що надані Вам, не дозволяють надати інформацію по рахунках спільного володіння вкажіть це.''

Однак, причиною, яка не дає змоги відповісти на такі питання є, навіть, не відсутність відповідних повноважень у банків, на адресу яких спрямовуються запити, а відсутність будь-якого зв'язку змісту цих питань з законодавчими нормами.

У даному випадку задовольнити свою інформаційну потребу стосовно статусу та призначення вказаних рахунків працівники аудиторської  фірми повинні були на підставі п. 5  ст. 18 Закону України  «Про аудиторську діяльність», норми якого передбачають, що аудиторські фірми під час здійснення аудиторської діяльності мають право залучати на договірних засадах до участі в перевірці фахівців різного профілю.

Вказані фахівці на платній основі, а не банки в якості третіх осіб по відношенню до аудиторських процедур щодо даних бухгалтерського обліку та показників фінансової звітності їх фактичних або потенційних клієнтів, повинні інформувати аудиторські фірми стосовно призначення та режиму використання  балансових рахунків, які є складовими частинами Плану рахунків банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України  від 17.06.2004 р. № 280 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.07.2004 р. за № 918/9517. А  також про економічну суть операцій, що визначені законодавством України (у т.ч. нормативними актами НБУ) та відображаються у бухгалтерському обліку банків  за допомогою вказаного Плану рахунків.

Так, згідно норм п. 3 ст. 1058, ст. 1066 Цивільного кодексу України та п. 7.1 ст. 7 Закону України ‘‘Про платіжні системи та переказ грошей в Україні'' банки мають право відкривати своїм клієнтам, а клієнти можуть бути володільцями такого обмеженого переліку банківських рахунків, як: поточні, вкладні (депозитні) та кореспондентські рахунки.  Причому, тільки ці рахунки призначені для зберігання коштів клієнтів та здійснення їх розрахункових операцій. Тому, термін ‘‘залишки'' на рахунках замовника можна застосовувати виключно до сум грошових коштів, які зберігаються та обліковуються на вказаних рахунках.

< повернутись Перехід на сторінку:
1 2 [3] 4 5 6 7 8
> читати далі


[на головну]

Додати коментар

Тільки зареєстровані учасники мають можливість приймати участь в обговоренні статей та матеріалів.
Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь.