Бібліотека бухгалтерського обліку pro-u4ot.info

Украина онлайн каталог сайтів www.webmoney.ru

КОМЕНТАРІ


Пошук інформації про контрагента в ЄДР

Моніторинг законодавства

Довідник бухгалтерських проводок (продовження)

Довідник бухгалтерських проводок

"Коза" для складання Балансу та Звіту про фінансові...

Податковий кодекс України (архів)

Як розрахувати фінансові показники (коефіцієнти)?

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1...

Как заставить людей работать на вас

Чи включаються до бази оподаткування кошти, отримані як...

Наступление на господство доллара

20 порад для того, щоб працювати менше

Первичные документы для целей бухгалтерского учета

Податковий календар

Пропозиція щодо публікації матеріалів

Чи є майбутнє в українського аудиту?

Бізнес-плани. Повне довідкове видання

Технология обмана или как стать членом АПУ

Який розмір річної плати за ліцензію на право оптової...

Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду,...

Альбом бухгалтерських проводок

Финансы и бухгалтерский учет для неспециалистов

Інформаційний вірус

Как грамотно сорвать проект внедрения, или Пособие для...

Инвестиционная оценка: Инструменты и методы оценки любых...

Реклама

. Головна » Облік » Законодавство » Інші документи »

Типології легалізації злочинних коштів в Україні в 2004 - 2005 роках

Надрукувати документ
09.09.2008

Для одержання готівки в іноземній валюті схема значно ускладнюється, з'являється необхідність у фіктивних експортно-імпортних операціях.

 

Схема. Буфер приймає безготівкові платежі від фірми, яка бажає отримати готівку. Найбільш привабливими для проведення подібних операцій є країни Прибалтики. Далі кошти переводяться на рахунок фіктивної фірми-імпортера, яка уклала зовнішньоекономічний контракт із фіктивним прибалтійським експортером. Український банк-власник конвертаційного центру (фактичний власник низки фірм: буфер, фіктивних експортерів та імпортерів) під зовнішньоекономічний контракт купує на міжбанківській валютній біржі безготівкові долари, які переводяться на рахунок фіктивного експортера. У свою чергу, він переказує їх на рахунок фіктивного імпортера, після чого безготівкові долари повертаються на рахунок фіктивного експортера.

 

Приклад 1. Підприємства, які бажають конвертувати свої кошти у готівку, здійснюють платежі на адресу фіктивної фірми з відкритим валютним рахунком, яка через уповноважений банк на переведені кошти закуповує валюту на міжбанківській валютній біржі нібито для виконання зовнішньоекономічного контракту (як правило, імпорт товарів народного споживання). Банк виконує заявку клієнта - купує валюту і здійснює переказ коштів за межі країни на зазначений рахунок. Проте, товари по контракту в Україну не надходять взагалі або ввозяться контрабандно. Отримана після їх реалізації гривнева маса в подальшому знову конвертується. Діяльність однієї такої фіктивної фірми продовжується до трьох місяців (поки не надійдуть санкції з боку податкових органів за прострочений зовнішньоекономічний контракт), оборот у середньому складає 20 - 30 млн. грн. на місяць.

 

Приклад 2.22 Офіси "конверта", де функціонери центру з допомогою комп'ютерів і системи модемного зв'язку "банк-клієнт" відслідковували рух коштів по банківських рахунках, здійснювали махінації за межами України, оформляли документацію фіктивних підприємств. Махінатори реєстрували комерційні структури, використовуючи втрачені і підроблені документи, і відкривали для них рахунки у двох київських банках. Гроші перераховувалися підприємцями під договори, забезпечені фальшивими накладними, на розрахункові рахунки фіктивних підприємств. Кількість подібних фірм сягала понад три десятки.

 

____________

22 За матеріалами прес-центру УСБУ в м. Києві.

 

Конвертовувалися кошти готівкою в долари США, євро і гривню, а потім з відрахуванням відповідних процентів за послуги з конвертації привласнювалися керівниками підприємств-замовників. Щоденний оборот коштів центру становив понад мільйон гривень. Центр складався з 24 фіктивних підприємств. Завдяки втручанню оперативників з тіньового обігу повернено і заблоковано на банківських рахунках понад 1 млн. грн.

 

Примітка. Слідство з'ясовує докази незаконної діяльності злочинного угруповання, кількість фіктивних структур, встановлює осіб, на документи яких вони були зареєстровані. А кримінальну справу проти "конвертаторів" буде порушено за двома статтями КК України - фіктивне підприємництво і легалізація (відмивання) коштів й іншого майна, здобутого злочинним шляхом (статті 205, 209).

 

7. Операції з перестрахування

 

Страхування може використовуватись в цілком легальних цілях - для зменшення податкового тягаря (завдяки розбіжностям в оподатковуванні страхового й реального секторів).23

 

____________

23 Багато проблем, на думку Держфінпослуг, полягає в специфіці існуючої системи оподатковування страхової діяльності. Ставка податку на прибуток в Україні становить 25 %, а ставка податку на валовий дохід страхових компаній - 3 %. Якщо переводити ці 3 % в еквівалент ставки оподаткування прибутку, вийде цифра близько 11 %. Відповідно, через страхування можна проводити досить багато схем, пов'язаних з ухилянням від сплати податку на прибуток.

 

Український страховий ринок усе ще перебуває на етапі вдосконалення (як в розрізі законодавчого регулювання, системи оподатковування, так і фінансового потенціалу). Як відомо, недокапіталізація страхового ринку є проблемою нестачі грошей у країні. Перестрахування у іноземних перестраховиків у цьому випадку є логічним виходом. Це необхідна умова забезпечення фінансової стійкості й нормалізації діяльності вітчизняного страховика, що сприяє розширенню його страхової діяльності. Так, при передачі частини ризику в перестрахування між страховиком і перестраховиком підписується документ "ковер-нота", у якому середі умов перестрахування зазначаються, зокрема, такі важливі реквізити, як сума відповідальності (страхова сума) та сума перестрахувального платежу.

 

З іншого боку, з перестрахуванням зв'язана безліч нелегальних схем перекачування грошей за кордон. Наприклад, страхування фінансових ризиків є ідеальним інструментом для відмивання коштів. Загалом ризик зловживань підвищується при роботі з перестрахувальними компаніями-нерезидентами, які не мають рейтингу Standart&Poors або MOODY'.

 

Перестрахування є майже ідеальним способом відшкодування збитків за допомогою перерозподілу страхових резервів (первинного страхового фонду). Страхова компанія передає одному або декільком перестраховикам ту частину ризику, що перевищує її фінансові можливості, та забезпечує прийнятну однорідність ризиків та збалансованість свого страхового портфеля.24

 

____________

24 Страховий портфель - сукупність взятих на страхування ризиків окремою страховою компанією за певний період часу.

 

Недосконалість законодавства дозволяє створювати компанії-одноденки, які працюють протягом тільки одного кварталу. Через них проводять дуже великі платежі за кордон і відразу їх знищують, здаючи ліцензію й купуючи іншу "транзитну" фірму (наприклад, фіктивні структури, зареєстровані в пільговій Чорнобильській зоні).

 

Результати досліджень Держфінпослуг в 2003 році показали, що не більше 2 % сум, виведених через перестрахування, повертаються в Україну у вигляді страхових виплат. Близько 80 % - направлено до нестрахових організацій країн Балтії, які навіть не мають ліцензій на право займатися страхуванням і перестрахуванням і не перебувають під наглядом у своїх країнах.

 

В 2004 в Україні розпочалася кампанія боротьби з незаконним виведенням капіталів за кордон через перестрахування. З'явився Указ Президента "Про систему заходів по усуненню причин і умов, що сприяють прояву злочинності й корупції", у якому Національному банку й Держфінпослуг доручено посилити протидію відмиванню грошей та їх вивезенню за кордон.

 

В результаті затверджено постанову N 124 "Про затвердження Порядку й вимог до здійснення перестрахування в страховика (перестраховика) - нерезидента", якою посилено контроль за перестрахуванням нерезидентами українських страховиків.25

 

____________

25 Відповідно до затвердженого КМУ порядку, для здійснення подібних операцій необхідні три основних умови:

 

- у країні реєстрації компанії-нерезидента повинен здійснюватися державний нагляд за страховою й перестраховою діяльністю. Тобто, якщо законодавством держави такого нагляду не передбачено, то українські компанії не мають права укладати договори перестрахування з підприємствами цієї держави.

 

- страховик-нерезидент, з яким може бути укладений такий договір, повинен вести безперервну страхову діяльність протягом не менш трьох років до дати підписання договору.

 

- у страховика-нерезидента повинні бути відсутні факти порушення законодавства в сфері страхування й перестрахування й протидії легалізації доходів, отриманих незаконним шляхом.

 

Крім того, ця постанова зобов'язує страховиків протягом 10 днів повідомити Держфінпослуг про укладання договору перестрахування з компанією-нерезидентом.

 

Також, у січні 2005 року впроваджена норма, яка зобов'язує страхові компанії перед тим як одержати дозвіл на купівлю валюти, погодити договори перестрахування з Держфінпослуг (постанова НБУ від 14 січня 2005 року).

 

В результаті зазначених нововведень під санкції регулятора потрапили 68 страхових компаній, яких регулятор зобов'язав розірвати договори зі страховиками-нерезидентами, які не відповідають чинному законодавству.

 

Примітка. За інформацією Держфінпослуг, рівень перестрахування у валових преміях в Україні в 2004 році становив 60 %, а за перші шість місяців 2005 року знизився до 49 %. Причому як стосовно резидентів, так і нерезидентів. Для порівняння: за даними в 2003 році рівень перестрахування по нерезидентах досяг свого максимального значення (35 %), в 2004 він почав скорочуватися (10 %), а в першому півріччі 2005 року досяг 3 %, що є найнижчим показником за останні роки. При цьому рівень перестрахування у резидентів закономірно зростав, хоча в цілому по ринку частка перестрахування у валових преміях закономірно знижувалася через зменшення операцій по висновку капіталу. В тому числі в 2003 - 2004 роках близько 80 % обсягів перестрахування направлялось до країн Балтії. У 2005 році обсяги перестрахування за кордон різко впали, оскільки канал закрився.

 

До характерних рис страхової компанії, залученої до схеми відмивання, можна віднести:

 

- низька платоспроможність; рівень виплат (менше 20 % надходжень);

 

- великий обсяг страхових платежів за найбільш "популярними" для відмивання видами страхування (фінансові ризики, майно);

 

- високі показники за обсягом перестрахувальних операцій (особливо нерезидентам);

 

- "закритість" інформації та непублічність компанії;

 

Ознаками схем перестрахування за кордон є такі:

 

- низькі рейтинги фінансової надійності (стійкості) страховиків та перестраховиків-нерезидентів; або різка зміна рейтингу протягом дії договору перестрахування;

 

- місцезнаходженням страховиків та перестраховиків-нерезидентів є країна, яка не бере участі в міжнародному співробітництві у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та боротьби з тероризмом, або офшорна зона чи країна зі сприятливим податковим режимом;

 

- укладання договорів ретроцесії із сумнівними особами;

 

- нестандартні чи очевидно економічно невигідні умови договору страхування/перестрахування (об'єкт страхування, страхові суми, страховий/перестраховий платіж та порядок сплати тощо).

 

При цьому схема може реалізовуватись шляхом:

 

- залучення фіктивних осіб (в т. ч. страхових компаній-"одноденок");

 

- здійснення операцій з страховиками (перестраховиками) нерезидентами, які не мають ліцензії та не є об'єктами страхового нагляду;

 

- фальсифікації рейтингу фінансової стійкості (штучне завищення);

 

- фальсифікації страхового випадку;

 

- невиконання перестраховиками умов договорів перестрахування/страхування;

 

- укладання договорів перестрахування за участю підставних брокерів-нерезидентів.

 

За українським законодавством такі брокери повинні мати постійні представництва в Україні, зареєстровані як платники податків і включені до Державного реєстру страхових та перестрахових брокерів.

 

< повернутись Перехід на сторінку:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13
> читати далі

Читати ще:


[на головну]

Додати коментар

Тільки зареєстровані учасники мають можливість приймати участь в обговоренні статей та матеріалів.
Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь.