Бібліотека бухгалтерського обліку pro-u4ot.info

Украина онлайн каталог сайтів www.webmoney.ru

КОМЕНТАРІ


Пошук інформації про контрагента в ЄДР

Моніторинг законодавства

Довідник бухгалтерських проводок (продовження)

Довідник бухгалтерських проводок

"Коза" для складання Балансу та Звіту про фінансові...

Податковий кодекс України (архів)

Як розрахувати фінансові показники (коефіцієнти)?

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1...

Как заставить людей работать на вас

Чи включаються до бази оподаткування кошти, отримані як...

Наступление на господство доллара

20 порад для того, щоб працювати менше

Первичные документы для целей бухгалтерского учета

Податковий календар

Пропозиція щодо публікації матеріалів

Чи є майбутнє в українського аудиту?

Бізнес-плани. Повне довідкове видання

Технология обмана или как стать членом АПУ

Який розмір річної плати за ліцензію на право оптової...

Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду,...

Альбом бухгалтерських проводок

Финансы и бухгалтерский учет для неспециалистов

Інформаційний вірус

Как грамотно сорвать проект внедрения, или Пособие для...

Инвестиционная оценка: Инструменты и методы оценки любых...

Реклама

. Головна » Облік » Законодавство » Інші документи »

Типології легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, через ринок нерухомого майна

Надрукувати документ
14.01.2009

V. Використання осіб нефінансових професій

В результаті роботи Держфінмоніторингу України та суб'єктів національної системи протидії легалізації злочинних доходів, здобувається певний досвід по ефективності виявлення схем відмивання.

Як наслідок, злочинці намагаються пристосувати свої методи до нових умов і схеми відмивання стають більш складними та заплутаними.

Також про цей факт зазначають і міжнародні експерти і наголошують на те, що замість прямого вкладення коштів у банки злочинці наймають професіоналів для їх відмивання (юристи, нотаріуси, бухгалтери, аудитори компаній й представники інших професій), які можуть сприяти розміщенню брудних доходів у законні фінансові системи. Такі особи залучаються для створення або вдосконалення схем відмивання, направлених насамперед на здійснення непомітного переміщення незаконно отриманих капіталів.

Така тенденція також спостерігається і на ринку нерухомого майна.

1. Маскування особи злочинця, шляхом використання у схемах осіб нефінансових професій

Міжнародний досвід свідчить, що злочинці та терористи використовують осіб нефінансових професій для встановлення відносин з фінансовими установами. Особливо характерним є залучення таких осіб з метою надання видимості законності щодо укладеної угоди на етапах відкриття рахунків, обрання предмету застави та прав на його і т. д.

Як правило рахунки у таких схемах відкриваються від імені осіб нефінансових професій для здійснення операцій від їх імені.

Приклад X[10]. Використання агента з нерухомості (брокера)

____________
[10] Джерело: Бельгія.

Довірена особа трастової компанії, яка розташована в офшорній юрисдикції, використовує агента нерухомості для купівлі нерухомості в одній з країн Європи.

Агент нерухомості, для надання позики, надає банківській установі пакет документів. За результатами розгляду яких, банк відмовляється від надання позики, оскільки банку здалося підозрілим участь трастової компанії та агента з нерухомості, і це було зроблено свідомо, з метою маскування особи справжнього власника.

За результати чого банк надав відповідне повідомлення до підрозділу фінансової розвідки (далі - ПФР).

В процесі детального аналізу наданої банком інформації, ПФР було встановлено додатково, що один із членів правління трастової компанії є пов'язаний з банком, що підозрюється у зв'язках із терористичною організацією.

Можливі підозри: використання трастової компанії та особи нефінансової професії здійснено з метою маскування особи справжнього власника.

Інструменти, механізми та методи, ідентифіковані в схемі:

Інструменти:

- нерухоме майно;

- позика.

Механізми і методи:

- власник рахунку - фізична особа посередник;

- офшорний клієнт - трастова компанія, що становить ризик ВК/ФТ максимальний;

- агент нерухомості.

2. Використання нотаріусів

Нефінансові професії, такі як нотаріуси, агенти нерухомості і т. п., також можуть використовуватись злочинцями в своїх схемах, оскільки вони відіграють центральну роль при здійсненні операцій на ринку нерухомого майна. Їх залучають, в межах функцій, для розміщення та запобігання виявлення іншими учасниками системи протидії ВК/ФТ ознак відмивання грошей або фінансування тероризму.

Міжнародні стандарти у сфері ВК/ФТ встановлюють обов'язок до окремих категорій нефінансових професій звітувати про підозрілу діяльність їх клієнтів до ПФР.

При цьому міжнародний досвід показує, що їх роль у виявленні нелегальної діяльності може бути істотною.

Зокрема, нотаріуси можуть виявити неправдиві дані в підписаних на передачу власності документах, що можуть стосуватися як осіб, що проводять операцію, так і предмет угоди.

Проте, в Україні, на даний час, процес щодо залучення зазначених нефінансових професій до таких, що мають звітувати про підозрілу діяльність їх клієнтів до ПФР знаходиться ще на початкових стадіях.

Приклад XI[11]

____________
[11] Джерело: Бельгія.

Директор однієї компанії, який є вихідцем із східної Європи, відкрив для своєї компанії рахунок в одному Бельгійському банку. На цей рахунок і були зараховані кошти, що надійшли із-за кордону.

Отриманий капітал потім був використаний для придбання нерухомості.

Для цього нотаріусові були перераховані кошти для здійснення такої операції.

Це була цілком легальна та повсякденна операція, і під час здійснення якої ніяких підозр у нотаріуса не виникло, аж до того моменту, коли ця ж компанія через деякий проміжок часу не почала процедуру самоліквідації.

У зв'язку з цим, компанія продає нещодавно куплену нерухомість, але вже за ціною, що значно вище ринкової.

Таким чином, кошти легалізуються і відповідно "вливаються" у фінансову систему, походження яких за твердженням правоохоронних органів походить від здійснення організованого злочину.

Це свідчить, що компанія використовувалась для здійснення спекулятивних операцій із власністю з метою відмивання злочинних капіталів.

Можливі підозри: використання нотаріуса для купівлі нерухомого майна. Враховуючи, що банківський рахунок компанії не використовувався для здійснення інших операцій - це може свідчити, що компанія була створена для здійснення спекулятивних операцій із нерухомістю.

Інструменти:

- транскордонний переказ;

- нерухоме майно.

Механізми і методи:

- банківський рахунок, власник якого - фізична особа посередник;

- офшорний клієнт - трастова компанія, що становить ризик ВК/ФТ максимальний;

- купівля нерухомого майна;

- нотаріус.

Приклад XII[12]

____________
[12] Джерело: Бельгія.

Одна особа - нерезидент Бельгії, була представлена юристом в банку для того, щоб відкрити там рахунок. На цей рахунок від імені невідомої особи надходили значні кошти із-за кордону. Ці кошти були використані для придбання нерухомості в Бельгії. У рамках одного із внесків іноземної особи, останній допомогли інші іноземні інвестори створити певну складну структуру.

Інформація, отримана ПФР від нотаріальної контори, показала, що дві холдингові компанії були засновані чотирма іноземними компаніями за допомогою цієї нотаріальної контори в Бельгії. У свою чергу, ці дві холдингові компанії створили ще дві компанії в Бельгії, що функціонують на бельгійському ринку нерухомості. Особи, що представляли ці компанії (юрист і торговець алмазами), були посередниками цих компаній та здійснювали інвестиції в нерухомість. Вони були підставними та діяли від імені іноземця. Більше того, юрист, який представляв інтереси цієї особи в банку, був раніше задіяний у скоєнні подібних злочинів. Виявилося, що адреса зареєстрованого офісу бельгійської компанії була тією ж, що й адреса фірми юриста. Отже, роль юриста полягала у створенні схеми, яка дозволяла б відмивати кошти нерезидентів через інвестування у проекти нерухомості в Бельгії.

Можливі підозри:

 • походження капіталів, залучених при проведені операцій з нерухомим майном, невідоме та знаходиться за кордоном;
 • учасниками схеми є компанії, що працюють тільки через представників, які є підставними особами;
 • збіг реквізитів учасників операцій (в даному випадку - адреси місцезнаходження організацій);
 • використання юриста здійснювалось для створення схем відмивання коштів.

Інструменти:

- транскордонний переказ;

- нерухоме майно.

Механізми і методи:

- юрист - в даному випадку центральна особа у схемі відмивання;

- компанії, що працюють тільки через представників;

- купівля нерухомого майна;

- підставні особи.

3. Трастові рахунки

Трастовий рахунок[13] - окремий банківський рахунок, яким розпоряджається третя сторона від імені двох інших залучених в операцію. Коштами розпоряджається довірена особа у відповідності до отриманих інструкцій або доки невиконані певні поставлені зобов'язання.

____________
[13] Трастовий рахунок, Trust Accounts, також відомо як заставний рахунок; рахунок ескроу; блокований рахунок; тимчасово блокований (за умови відкладання або іншим чином) депозитний рахунок; умовний цільовий депозитний рахунок.

Приклад XIII[14]

____________
[14] Джерело: Австралія.

При проведені перевірки особи, було виявлено, що адвокат залучався до відмивання коштів через операції з нерухомим майном та інші операції. Адвокат, використовуючи нотаріальні акти на купівлю нерухомості, скуповував нерухомість, а для уникнення виявлення цих операцій використовував структуровані фінансові операції ("смерфінг").

Адвокат відкрив для особи трастові рахунки, і виступив гарантом, що структуровані операції будуть використовуватись для купівлі власності та для виплат заставного майна.

Деяка власність була куплена для родичів цієї особи, хоча адвокат не мав жодних стосунків з ними. Адвокат також виступав консультантом особи стосовно купівлі цінних паперів та при зарахуванні коштів структурованими платежами на його трастовий рахунок для подальшої оплати об'єктів нерухомості.

Можливі підозри:

 • використання трастового рахунку для купівлі власності та виплати заставного майна, а також цінних паперів на пред'явника - зроблено свідомо, для приховування реального вигодоодержувача;
 • кошти зараховувались невеликими сумами - для уникнення виявлення;
 • джерело походження коштів невідоме, або знаходиться за кордоном;
 • оплата здійснювалась готівковими коштами.

Інструменти:

- структуровані операції;

- нерухоме майно.

Механізми і методи:

- використання трастового рахунку для купівлі власності та виплати заставного майна;

- купівля власності для замовника (центрального учасника схеми).

VI. Маніпулювання оціночною вартістю об'єкта нерухомості

Маніпулювання ринковою ціною об'єкта нерухомості може включати як недооцінку, так і переоцінку, що супроводжує угоди купівлі/продажу. Ринкова вартість нерухомого майна може виявитись важкою для оцінювання, особливо якщо це стосується нестандартних об'єктів нерухомості, таких як готельні комплекси, спортивні клуби. Ця тенденція і використовується злочинцями, що в свою чергу полегшує маніпулювання ринковою вартістю.

Суть схеми відмивання коштів з використанням спекулятивних операцій при торгівлі нерухомістю полягає у наступному.

Посередник на кошти, одержані злочинним шляхом, купує за низькою ціною об'єкт, а потім перепродає його зловмиснику за значно вищою ціною. Тобто, завдяки штучному завищенню вартості нерухомості, посередник отримує не тільки прибуток, але й легалізує злочинні кошти.

Відмінною ознакою такої схеми може бути циклічний перепродаж об'єктів, а також участь "транзитних", фіктивних фірм. При цьому може використовуватись фальсифікація оціночної документації на нерухомість, договорів купівлі-продажу.

Як правило, такі схеми є частиною більш складної схеми та використовується безпосередньо для надання брудним коштам легального вигляду.

Зазвичай схема розкривається при порівнянні реальної та ринкової вартості об'єктів нерухомості, а також при дослідженні суб'єктів перепродажу (встановлення циклічності операцій).

1. Завищення/заниження ціни

Суть схеми полягає в купівлі/продажу власності за завищеними/заниженими цінами. Використання цього методу повинно викликати підозри, оскільки здійснюється купівля/продаж власності з незвичною прибутковістю/збитковістю і, як правило, такі угоди здійснюються між пов'язаними учасниками.

В таких схемах для покупки власності часто використовуються суб'єкти господарювання з ознаками фіктивності. Після покупки власності, ці компанії починають процес самоліквідації. В цей час злочинці викуповують власність цих компаній за ціною, значно вищою за ринкову вартість. Це дає можливість легалізувати "брудні" капітали та приховати походження цих коштів.

Ще одним досить поширеним методом є використання методу заниження ціни об'єкта нерухомості в угоді купівлі-продажу. Іншими словами, ціна вказана в угоді купівлі-продажу менша за ціну об'єкта, яку необхідно сплатити. Різниця між ціною, яку необхідно сплатити за об'єкт та тією, що вказана в угоді купівлі-продажу, оплачується відповідно коштами незаконного походження "під столом".

Надалі власність продається за ринковою вартістю, тим самим забезпечується легалізація незаконно отриманих коштів.

Приклад XIV[15]

____________
[15] За матеріалами Держфінмоніторингу України.

Пан K, американець, який проживає в Україні, отримав на рахунок в українському банку велику суму коштів (кілька сотень тисяч доларів США). Зазначені кошти надійшли із-за кордону від іншого іноземця - Пана T.

За інформацією іноземних компетентних органів, Пан T безпосередньо займався незаконною торгівлею наркотиками та відмиванням коштів на міжнародному рівні. А Пан K залишив США щоб уникнути покарання за скоєння злочину.

Пан K витратив отримані кошти на придбання житлових квартир. Причому колишнім власником деяких з них був Пан T.

Квартири перепродавались за цінами, суттєво відмінними від ціни покупки (завищеними чи заниженими). Також, при перепродажу паном K однієї з квартир, в договорі були зазначені неправдиві дані щодо об'єкту угоди.

Предикатний злочин: незаконний продаж, розповсюдження наркотичних засобів.

Можливі підозри:

 • походження капіталів, залучених для проведення операцій з нерухомим майном, невідоме та знаходиться за кордоном;
 • учасник схеми є особа, яка притягувалась до кримінальної відповідальності;
 • учасники транскордонного переказу не мають прямих стосунків;
 • здійснення операцій з купівлі/продажу одного об'єкту нерухомого майна в дуже короткий проміжок часу;
 • перепродаж нерухомого майна за завищеними/заниженими цінами здійснюється з метою надання капіталам виду легального походження;
 • інформація в договорі купівлі/продажу є непослідовною, некоректною або неправдивою.

Інструменти:

- нерухоме майно;

- транскордонні перекази.

Механізми і методи:

- рахунок, відкритий в банківській установі, на який і надходять кошти з-за кордону;

- угоди з купівлі/продажу нерухомості, забезпечення укладання яких здійснює нотаріус.

2. Регулярний продаж/купівля

Використання цього методу полягає в регулярному, послідовному продажі або купівлі власності, кожного разу за ціною, вищою за попередню.

Приклад XV[16]

____________
[16] Джерело: Іспанія.

Адвокат засновує декілька компаній (причому для приховування особи власника - були використані акції на пред'явника). Надалі одна з цих компаній купує власність - незабудовані земельні ділянки. Декількома тижнями пізніше, цільове призначення земельних ділянок було змінено, і вони вже класифікувались як під забудову.

Надалі адвокат з використанням позики оформлював об'єкти власності у заставу юридичним особам, що зареєстровані в офшорних юрисдикціях.

З кожною подальшою передачею майна, ціна на земельні ділянки збільшувалась. Причому такі передачі майна відбувались між компаніями з ознаками фіктивності, які керувались адвокатом.

В кінці-кінців застава була анульована коштами з кореспондентського рахунку, який використовувався виключно для здійснення операцій із власністю.

Більш детальний аналіз показав, що покупцем та продавцем власності виступала одна особа - керівник злочинної організації, а кошти, що використовувались для фінансування операцій із власністю були отримані злочинним шляхом (торгівля наркотиками). Також було виявлено і інші протиправні діяння, що використовувались для реалізації схеми, зокрема, хабарництво.

Предикатний злочин: незаконний продаж, розповсюдження наркотичних засобів.

Можливі підозри:

 • походження капіталів, залучених при проведені операцій з нерухомим майном: невідоме або знаходиться за кордоном, в т. ч. в країнах, що становлять максимальний ризик ВК/ФТ, зокрема в офшорних юрисдикціях;
 • постійне збільшення ціни на земельні ділянки;
 • використання адвоката, акцій на пред'явника здійснювалось з метою маскування особи власника;
 • кореспондентський рахунок банку використовувався виключно для здійснення операцій із власністю.

Інструменти:

- позика;

- транскордонні перекази;

- нерухоме майно;

- хабарництво.

Механізми і методи:

- фіктивні компанії, зареєстровані в офшорній юрисдикції;

- адвокат;

- банківські рахунки компаній.

Типологія VII: Використання грошових інструментів

Використання грошових інструментів в операціях з нерухомим майном насамперед стосується готівкових коштів, не дивлячись на те, що і форми розрахунку оплати продовжують удосконалюватись.

Інші грошові інструменти, що можуть використовуватись злочинцями в операціях з нерухомим майном - чеки, безготівкові перекази тощо.

1. Готівка

Купівля дорогої власності за готівкові кошти - це один із шляхів, коли великі суми коштів можуть бути інтегровані у фінансову систему.

Приклад XVI[17]. Використання готівкових коштів для купівлі нерухомого майна

____________
[17] Джерело: Мексика.

Міжнародна злочинна група, що діяла в країнах Америки та Європи, легалізувала свої капітали, які походять від наркотичної торгівлі, з використанням фінансової установи, а також з використанням операцій з нерухомим майном у різних країнах.

Злочинна організація, керівником якої є Пан B, переправляє кокаїн з Південної Америки до країн Європи, маскуючи свій товар у гумових циліндрах.

Частина грошей, що були прибутком від продажу кокаїну, таким самим шляхом повертались до Південної Америки для фінансування подальших незаконних дій.

Для легалізації іншої частини грошей Пан B придбав в одній із Латиноамериканських країн вже працюючу фінансову установу; змінив її назву і став відповідно власником і директором. Тим самим злочинна організація уникла строгого контролю зі сторони контролюючих органів.

Одночасно, в Європі, ця злочинна організація також придбала комерційні компанії, які керувались громадянами з Латиноамериканської країни, і відкрила банківські рахунки в різних фінансових установах. Основною діяльністю цих комерційних компаній була торгівля дорогоцінним камінням, посередництво при операціях з нерухомим майном і т. д.

Надалі саме ці компанії і виконували незвичайні операції. Вони і вносили на свої рахунки готівкові кошти, в дрібних купюрах, в сумах вище за EUR 500 тис. та негайно переплавляли їх за кордон, на рахунки перекупленої фінансової установи, що належала Пану B.

Підставою для перерахування цих грошей слугувало нібито інвестування коштів в сектор нерухомого майна.

Як було встановлено додатково, за цією схемою протягом півтора року, на рахунки компаній було зараховано більше $ 160 млн.

Предикатний злочин: незаконний продаж, розповсюдження наркотичних засобів.

Можливі підозри:

 • походження готівкових коштів, що зараховувались на рахунки компаній, основною діяльністю яких була торгівця дорогоцінним камінням та посередництво при операціях з нерухомим майном, невідоме;
 • компанії не здійснюють реальної фінансово-господарської діяльності;
 • зарахування на рахунки компанії готівкових коштів, основною діяльністю яких була торгівця дорогоцінним камінням та посередництво при операціях з нерухомим майном, готівкових коштів і негайне перерахування цих коштів на за кордон;
 • зарахування готівкових коштів у дрібних купюрах;
 • кошти переводились на рахунки однієї фінансової установи;
 • використання перекупленої фінансової установи було зроблено свідомо - для уникнення строгого контролю зі сторони контролюючих органів.

Інструменти:

- транскордонні перекази;

- готівка;

- нерухоме майно.

Механізми і методи:

- перекуплена фінансова установа;

- компанії, основною діяльністю яких була торгівля дорогоцінним камінням та посередництво при операціях з нерухомим майном;

- банківські рахунки компаній.

2. Чеки і безготівкові перекази

Деякі випадки свідчать про те, що злочинці досить часто використовують безготівкові перекази та чеки для переправлення своїх капіталів. Досить багато випадків свідчать, що кошти з початку зараховуються на рахунки готівкою, чеками або через безготівкові перекази. Кошти не залишаються на рахунку на довгий час, їх швидкість обігу досить висока, і в кінці кінців вони використовуються для придбання нерухомого майна.

Дослідження таких рахунків показало, що вони відкриваються як правило тільки для однієї мети, а саме для проведення операцій такого типу. Основна мета яких - приховати реальне джерело походження коштів та їх власників.

Приклад XVII[18]. Використання банківського рахунку для купівлі нерухомого майна і легалізації капіталів, отриманих від торгівлі людьми

____________
[18] Джерело: Бельгія.

Підозри банку виникли після того як з банківського рахунку клієнта азіатського походження через нотаріуса кошти були направлені на придбання нерухомого майна. Аналіз операцій по рахунку показав, що кошти на рахунок надходять від азіатів, що проживають за кордоном.

Більш детальний аналіз показав, що рахунок був використаний, як транзитний, іншими людьми азіатського походження для купівлі нерухомого майна, а кошти були доходом від торгівлі людьми.

Предикатний злочин: торгівля людьми.

Можливі підозри:

 • походження коштів, що зараховувались на рахунок, невідоме;
 • джерело походження капіталів знаходиться за кордоном;
 • зарахування в безготівковій формі і списання з рахунку фізичної особи коштів, з призначенням платежу, яке не пов'язане з постійним характером діяльності цієї фізичної особи;
 • суми, на які здійснюються фінансові операції, не відповідають майновому стану клієнта;
 • рахунок використовується виключно як транзитний - для придбання нерухомого майна.

Інструменти:

- транскордонні перекази;

- нерухоме майно.

Механізми і методи:

- нотаріус;

- банк;

- банківський рахунок клієнта.

Приклад XVIII[19]

____________
[19] Джерело: Австралія.

Даний приклад стосується імпорту 24 кг героїну, схованого в перевезеному вантажі. Справа ініціювалася після визначення підозрілих потоків (на суму більш ніж 25 млн. австралійських доларів) з Австралії до країн Південно-Східної Азії, використовуючи смерфінг. Електронні грошові перекази й банківські чеки замовлялися від імені синдикату.

Банківські чеки, отримані від різних фінансових інститутів Південно-Східної Азії, згодом були використані для придбання нерухомості в Австралії.

Синдикат скористався послугами юриста для відкриття банківського рахунку й реєстрації компанії. Юрист також надавав інвестиційного характеру поради керівництву компанії. Крім того, синдикат залучив повірених осіб для придбання власності за кордоном, використовуючи банківські установи, (кошти переводились довіреної особи через трастовий рахунок).

Предикатний злочин: незаконний продаж, розповсюдження наркотичних засобів.

Можливі підозри:

 • походження коштів невідоме;
 • джерело походження капіталів знаходиться за кордоном;
 • свідоме використання структурованих операцій ("смерфінг") здійснювалось для уникнення виявлення;
 • використання юриста здійснювалось для створення схем відмивання коштів;
 • рахунок використовується виключно як транзитний - для інвестування коштів нелегального походження у надійні галузі економіки.

Інструменти:

- транскордонні перекази;

- банківські чеки;

- нерухоме майно.

Механізми і методи:

- нотаріус;

- банківський рахунок клієнта;

- трастовий рахунок;

- структуровані операції ("смерфінг");

- повірені особи.

< повернутись Перехід на сторінку:
1 [2] 3
> читати далі


[на головну]

Додати коментар

Тільки зареєстровані учасники мають можливість приймати участь в обговоренні статей та матеріалів.
Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь.